Składamy panoramy - aplikacje do zdjęć panoramicznych
Aby stworzyć fotografie w formacie panoramicznym trzeba połączyć ze sobą kilka zdjęć. Można to zrobić za pomocą funkcji wbudowanych w aparat lub odpowiedniego oprogramowania. Zobacz, jakie narzędzia umożliwiają tworzenie panoramicznych fotografii.
Wiele osób uważa, że robienie zdjęć panoramicznych to hobby dla zaawansowanych fotografów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i drogie akcesoria. To mylne opinie. Przy odrobinie zaangażowania dobrze wyglądające zdjęcie szerokokątne stworzyć może każdy. Nieważne czy dysponuje drogą lustrzanką, kompaktem czy nawet aparatem w telefonie komórkowym. Po skompletowaniu zdjęć trzeba tylko zdecydować, jakim programem się posłużyć, by połączyć je w panoramę. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze aplikacje.
Hugin
To bezpłatne narzędzie do łączenia i edycji fotografii. Aplikacja oprócz platformy Windows jest dostępna także dla środowisk Linux i Mac OS X. Na pochwałę zasługuje polski interfejs, który ułatwia pracę z aplikacją.
Za pomocą Hugina poprawisz błędy perspektywy, a także zniwelujesz zniekształcenia obiektywu.
Dzięki funkcji automatycznego (możliwe jest również ręczne) odnajdywania i zaznaczania punktów kontrolnych rezultaty łączenia zdjęć są bardzo dobre, a miejsca łączenia poszczególnych kadrów praktycznie niewidoczne. Program potrafi tworzyć panoramy w kilkunastu różnych typach rzutów takich np. jak prostoliniowy, cylindryczny czy walcowy.
Aplikacja dysponuje wieloma narzędziami służącymi do automatycznej optymalizacji ekspozycji, pola widzenia czy wielkości zdjęcia. The Panorama Factory
Program rozpowszechniany na licencji shareware. Komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim. Co ważne przetłumaczone są również wszystkie informacje i porady. Zaletą fabryki panoram jest duży stopień automatyzacji. Zaawansowany użytkownik może jednak wpływać na parametry i sposób powstawania panoramy.
W zależności od tego, czy do wykonania zdjęć użyłeś statywu, trzymałeś aparat w ręku, czy użyłe ś innej metody poziomowania możesz skorzystać z różnych metod łączenia. Dzięki dużej bazie informacji o poszczególnych modelach aparatów, aplikacja pozwala automatycznie dostosować długość ogniskowej czy skorygować niedoskonałości optyki danej cyfrówki. Za pomocą programu stworzysz panoramy częściowe bądź całkowite (36. stopni).
Autopano PRO i GIGA
Autopano wyróżnia się przede wszystkim dużą szybkością działania. Obsługuje do 3. procesorów lub rdzeni i może wykorzystywać do obliczeń układy graficzne. Dostępna jest także 64-bitowa wersja programu. Możliwości te okazują się niezbędne podczas tworzenia tak zwanych panoram gigapikselowych składających się ze stu i więcej obrazów o wysokiej rozdzielczości.
Ciekawą funkcją aplikacji jest automatyczne wyszukiwanie panoram. Wystarczy wskazać dowolny zbiór fotografii, a program automatycznie utworzy podgląd wszystkich możliwych do wygenerowania układów. Renderowanie gotowej panoramy składającej się z trzech ujęć jest błyskawiczne i zajmuje około dwóch sekund, podczas gdy inne aplikacje potrzebują na taką samą operację przynajmniej kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu. Zoner Panorama Maker
To niewielkie, produkowane przez czeską firmę narzędzie jest sprzedawane na terenie Polski w cenie 4. zł. Wersja testowa działa przez 30 dni bez żadnych ograniczeń funkcjonalnych. Program umożliwia tworzenie jedynie panoram częściowych, za pomocą kreatora. Automatyka aplikacji nie radzi sobie z trudniejszymi ujęciami. Ręczna korekcja dostępna w programie ma zbyt mało możliwości by naprawić napotkane błędy.
Z obsługą Zonera poradzi sobie nawet początkujący użytkownik. Zaraz po uruchomieniu otwiera się okno z dokładnymi wskazówkami jak wykonać zdjęcia i jak je połączyć.
Arcsoft Panorama Maker 5
Program jest często dołączany do aparatów cyfrowych różnych producentów. Mimo braku polskiego interfejsu obsługa narzędzia nie nastręcza specjalnych trudności. Osoby znające język angielski dowiedzą się z programu, jak przygotować zdjęcia, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Po wybraniu pierwszego ujęcia wchodzącego w skład panoramy program sam wyszuka kolejne. Narzędzie pozwala na samodzielne wyznaczenie punktów wspólnych łączonych fotografii oraz określenia granicy z miejscami łączenia.
Aplikacja tworzy panoramy pionowe, poziome oraz dookólne i wielopoziomowe (tzw. matrycowe). Użytkownik ma także możliwość dodania obramowania do zdjęcia, umieszczenia na nim opisów i dowolnego tekstu oraz informacji o prawach autorskich.
Stoik PanoramaMaker 2.0
Mimo skromnych możliwości narzędzie wystarczy każdemu początkującemu użytkownikowi. Program pozwala zdefiniować ogniskową aparatu i umożliwia wybór pionowej lub poziomej panoramy dookólnej. Zakłócenia widoczne czasami w miejscach łączenia spowodowane są niewielką liczbą wykorzystywanych punktów wspólnych. Trudniejsze ujęcia niestety nie są składane w prawidłowy sposób.
Aplikacja jako jedna z niewielu potrafi za to eksportować gotowe fotografie do plików w formacie JPEG2000. Program jest także dostępny w wersji dla użytkowników systemów Mac OS.
PTGui Pro
To niewielkie narzędzie docenią użytkownicy kompaktów robiący zdjęcia bez statywu. Program świetnie nadaje się do trudnych zadań jakim jest łączenie pochylonych i obróconych fotografii wykonanych "z ręki". Aplikacja pozwala na składanie w panoramę dowolnej liczby kadrów. Można to robić w pionie, poziomie i w kolumnach. Nie zabrakło także możliwości tworzenia panoram cylindrycznych i sferycznych.
Dla początkujących użytkowników producent przewidział funkcję Asystenta. W menu aplikacji ukryty jednak został dostęp do wielu zaawansowanych funkcji. PTGui odczytać informacje o aparacie z metadanych EXIF zapisanych w zdjęciu. Jeśli informacji brakuje, sam możesz wybrać jeden z trzech typów obiektywów lub ręcznie wprowadzić wartości ogniskowej.
PanoramaStudio 2.0
To program przeznaczony zarówno dla amatorów jak i zaawansowanych użytkowników. Mimo braku polskiej wersji językowej automatycznie stworzenie panoramy jest bardzo proste. Po wybraniu obrazów wystarczy jedynie określić typ aparatu i panoramy jaka nas interesuje. Zaawansowani użytkownicy znajdą jednak w programie szereg opcji do ręcznej regulacji parametrów łączenia i dopasowywania ujęć.
Wersja PRO pozwala na utworzenie panoramy w postaci pełnej sfery oraz panoram gigapikselowych. Program nie jest darmowy jednak można go testować przez 3. dni. Wersja testowa umieszcza na generowanych obrazach znak wodny.
Easypano Panoweaver 6 Pro
Najdroższy program w zestawieniu. Aplikacja radzi sobie przyzwoicie nawet podczas łączenia skomplikowanych ujęć. Zabiera jej to jednak więcej czasu niż liderom tego zestawienia. Aby uzyskać dobry efekt trzeba jednak samodzielnie dopasować niektóre parametry - automatyka aplikacji bywa zawodna.
Program wyposażony został w narzędzia edycyjne pozwalające dopracować wygenerowane zdjęcie. Obrazek można wyostrzyć, dopasować balans kolorów, nasycenie czy ostrość.
Mimo że efekty uzyskiwane przez Panoweaver są zadowalające, to od programu kosztującego niemałe przecież pieniądze można wymagać więcej. Potwierdzają to konkurenci.