Skasowałeś pliki w smartfonie? Inni i tak mogą je odzyskać. Co należy zrobić, żeby usunąć je na dobre?

Strona głównaSkasowałeś pliki w smartfonie? Inni i tak mogą je odzyskać. Co należy zrobić, żeby usunąć je na dobre?
23.04.2017 11:40
1 / 5
Skasowałeś pliki w smartfonie? Inni i tak mogą je odzyskać. Co należy zrobić, żeby usunąć je na dobre?
Źródło zdjęć: © Fotolia

Zadbaj o to, aby nikt nie miał dostępu do twoich poufnych danych, zdjęć, filmów, loginów i haseł. Wyczyszczenie pamięci urządzenia tylko pozornie uniemożliwia przejrzenie zapisanych na nim wcześniej danych. Istnieje możliwość odzyskania usuniętych plików. Jak przygotować zatem smartfon przed sprzedażą? Ta wiedza może przydać się każdemu. W tym materiale odpowiadamy na najważniejsze pytania: Jakie zagrożenia związane są ze standardowym usunięciem danych? Jak nie paść ofiarą szantażu lub kradzieży tożsamości? W których smartfonach odzyskanie usuniętych danych jest najprostsze?

Chcesz sprzedać swój telefon lub tablet? A może pożyczyć go na krótki czas rodzeństwu lub znajomym? Musisz zwrócić urządzenie pracodawcy? Zadbaj o to, aby nikt nie miał dostępu do twoich poufnych danych, zdjęć, filmów, loginów i haseł. Eksperci zwracają uwagę, że wyczyszczenie pamięci urządzenia tylko pozornie uniemożliwia przejrzenie zapisanych na nim wcześniej danych. Istnieje bowiem możliwość odzyskania usuniętych plików. Jak przygotować zatem smartfon do sprzedaży lub oddania? Odpowiedzi na to pytanie udzielają eksperci bezpieczeństwa.

- Jakie zagrożenia związane są ze standardowym usunięciem danych?
- Jak nie paść ofiarą szantażu lub kradzieży tożsamości?
- W których smartfonach odzyskanie usuniętych danych jest najprostsze?
- Jak przygotować telefon do sprzedaży, zwrotu lub wypożyczenia?

Usunąłeś plik - czy na pewno?

2 / 5
323925392186943913
Źródło zdjęć: © archiwum

W większości urządzeń usuwanie plików oznacza jedynie zapisanie w systemie informacji o przesunięciu danych i możliwości zapisania nowych plików w miejscu, gdzie poprzednio znajdowały się stare. Jednak dopóki nowa operacja zapisu danych nie nastąpi, zawartość pliku pozostaje na urządzeniu. Można ją wię odtworzyć. Przez informatyków takie "standardowe" kasowanie plików określane jest jako logiczne usunięcie danych.

Istnieje też inny rodzaj usuwania danych, który polega na modyfikowaniu ich bit po bicie, tworząc w ten sposób śmieciową zawartość na dysku. Dane skasowane w ten sposób nie mogą zostać odzyskane, ale sam proces trwa dłużej.

Jakie zagrożenia związane są ze standardowym usunięciem danych?

3 / 5
323925392187140521
Źródło zdjęć: © Fotolia

Telefony komórkowe to urządzenia bardzo osobiste. Korzystanie z nich wiąże się z wykorzystaniem danych, które nie powinny być ujawnione nikomu, poza właścicielem, np. dane kontaktowe przyjaciół i rodziny, filmy i zdjęcia (w tym również te bardzo intymne), szczegółowy harmonogram dnia zapisany w kalendarzach, lokalizacje, w jakich przebywa właściciel w danym czasie, loginy i hasła do poczty elektronicznej i portali społecznościowych, treści SMS-ów i wiele, wiele innych.

W razie sprzedaży smartfona lub tabletu tzw. kasowanie logiczne może sprawić, że wszystkie tego typu informacje zostaną wykorzystane przeciwko sprzedającemu. W najlepszym wypadku sprzedający naje się wstydu, w najgorszym może paść ofiarą szantażu, kradzieży cybertożsamości lub realnej kradzieży pieniędzy z rachunku bankowego.

Przywrócenie ustawień fabrycznych nie zawsze usuwa dane

4 / 5
323925392187337129
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska

Wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku przez firmę ADISA, zajmującą się bezpieczeństwem IT, wykazały, że w urządzeniach Apple i BlackBerry po wykonywaniu resetu fabrycznego następuje fizyczne usunięcie danych, co zapobiega ich odzyskaniu w przyszłości. W przypadku urządzeń z systemem Android, pomimo wykonania resetu fabrycznego, nadal można odzyskać sporą część danych. Z czego to wynika? Według ekspertów z firmy ADISA powodem może być fakt, że systemy operacyjne, takie jak iOS, używają wbudowanej w urządzeniach funkcji szyfrowania. W takim przypadku wystarczy, że podczas resetu fabrycznego zostaną usunięte klucze szyfrujące iPhone’a czy iPada. Natomiast w urządzeniach z systemem Android szyfrowanie nie jest domyślne. Dlatego nawet po kilkukrotnym przeprowadzeniu resetu fabrycznego, nadal można odzyskać dane.

Jak przygotować telefon przed sprzedażą, zwrotem lub wypożyczeniem?

5 / 5
323925392187468201
Źródło zdjęć: © flickr / CC

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez ekspertów bezpieczeństwa, reset fabryczny pozwoli usunąć wszystkie dane zgromadzone na urządzeniu Apple. A co muszą zrobić użytkownicy urządzeń mobilnych z Androidem? Najprostszym sposobem jest zaszyfrowanie urządzenia przed przywróceniem ustawień fabrycznych (opcję można znaleźć w _ Ustawieniach , często w sekcji _ Zabezpieczenia _ - _ Zaszyfruj telefon _ / Zaszyfruj kartę SD _). W ten sposób, gdyby ktoś chciał stworzyć fizyczną kopię urządzenia, nie przyniesie to pożądanego skutku. Biorąc pod uwagę, że klucze deszyfrowania są chronione hasłem ustawionym przez użytkownika, to nawet w razie nieudanej próby resetu ustawień fabrycznych, atakujący musiałby przeprowadzić atak _ brute force _ (atak polegający na sprawdzeniu wszystkich możliwych kombinacji w poszukiwaniu hasła), aby uzyskać dostęp do usuniętych plików. Warto pamiętać, że im bardziej skomplikowane hasło wymyślimy, tym trudniej będzie je złamać.

Funkcja resetu fabrycznego dostępna jest po wejściu w opcje: _ Ustawienia _ > _ Backup i zerowanie _ > _ Ustawienia fabryczne _ (nazwy poszczególnych sekcji mogą się nieco różnić w zależności od producenta smartfona).

Ostatnim krokiem przed sprzedażą urządzenia jest wyjęcie karty SIM i SD.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)