Skanery wirusów, które pomagają... twórcom wirusów

Skanery wirusów, które pomagają... twórcom wirusów
Źródło zdjęć: © heise-online

07.04.2010 15:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specjalne systemy od czasu do czasu badają malware za pomocą wielu popularnych skanerów antywirusowych i powiadamiają autorów wirusów, czy ich "szkodniki" są rozpoznawane. Usługi Scan4you i AVcheck.ru nie mają na celu ostrzeżenia użytkownika przed złośliwym oprogramowaniem, ale raczej ułatwiają pracę twórcom wirusów

Niegdyś twórcy malware'u korzystali z witryny Virustotal, aby sprawdzić, czy ich "szkodniki" zostają rozpoznane. Jednak od czasu, kiedy usługa przekazuje załadowane próbki producentom antywirusów, testowane w tym serwisie wirusy są uważane za "spalone". Scan4you i AVcheck.ru obiecują, że nie przekazują dalej kodu - a przynajmniej nie pokazują go producentom antywirusów.

Obraz
© Na scan4you można ustawiać wiele etapów testowania, korzystając z harmonogramu. Kliknij, aby powiększyć (fot. heise-online)

Takie szemrane usługi nie są jednak bezpłatne. Scan4You za jeden test żąda 1. centów albo 25 dolarów za miesiąc. Można wtedy ustawiać interwały regularnych, automatycznych testów. W razie wykrycia "szkodnika" do autora wysyłana jest wiadomość e-mailowa, komunikat Jabbera albo ICQ, dzięki czemu może on zmodyfikować swoje dzieło. Avcheck.ru funkcjonuje podobnie, ale ma nieco inny model cenowy i mniej opcji.

Wszystko wskazuje na to, że obie usługi sprawdzają tylko na podstawie sygnatur, czy dany plik jest zainfekowany. Nie wiadomo, czy w każdym z tych skanerów działa rozpoznawanie behawioralne. Jednak w wielu przypadkach przestępcom wystarczą proste testy, ponieważ wiele skanerów - zwłaszcza bezpłatne wersje - wciąż nie jest wyposażonych w funkcje rozpoznawania behawioralnego. Tak wiec wyścig zbrojeń producentów antywirusów i twórców wirusów trwa.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)