Trwa ładowanie...
d2ai8f8

Siły Zbrojne Białorusi. Dużo, ale staro

Siły Zbrojne Białorusi cierpią na tę samą przypadłość, co siły wszystkich postsowieckich krajów. Mimo że są liczne, to ich trzon stanowi sprzęt z połowy ubiegłego wieku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czołgi T-72B3 podczas parady Dnia Zwycięstwa w Mińsku
Czołgi T-72B3 podczas parady Dnia Zwycięstwa w Mińsku (GETTY, Natalia Fedosenko/TASS, Fot: Natalia Fedosenko)
d2ai8f8

Z racji bliskiego sojuszu z Rosją cały sprzęt białoruskiej armii pochodzi z tego kraju. A z racji małych nakładów na modernizację, większość sprzętu została wyprodukowana jeszcze w Związku Radzieckim.

Wojska USA w Niemczech. Wielkie manewry tuż przed relokacją żołnierzy

Czołgi Białorusi

Trzon Sił Zbrojnych Białorusi stanowi ponad pół tysiąca czołgów T-72 głównie w wersji T-72B. Jest to model zmodernizowany w 1985 roku, w którym unowocześnieniu został poddany system kierowania ogniem, stabilizacji oraz opancerzenie.

d2ai8f8

Białoruś dysponuje też najnowszymi czołgami z rodziny T-72, czyli T-72B3M, które przez ekspertów uznane są za bardzo dobrą ewolucję podstawowego T-72. W tej wersji czołg otrzymał nowe działo gładkolufowe, system kierowania ogniem, nowy system obserwacji oraz system kamer i wyświetlaczy dla dowódcy i kierowcy. Według portalu Janes.com Białoruś dysponuje 24 czołgami T-72B3M, a kolejne 11 ma zostać zmodernizowane do tego standardu.

Transportery BTR GETTY, Natalia Fedosenko/TASS
Transportery BTR (GETTY, Natalia Fedosenko/TASS)

Poza czołgami Wojska Lądowe Białorusi dysponują około tysiącem gąsienicowych transporterów opancerzonych, głównie znanych też polskim żołnierzom BMP-1 i BMP-2. Oprócz tego Białoruś posiada około dwustu kołowych wozów opancerzonych BTR (w wersjach 70 i 80), które są na wyposażeniu jednostek specjalnych.

Uzbrojenie przeciwlotnicze

Białoruś może pochwalić się dość bogatym arsenałem broni przeciwlotniczej. Na wyposażeniu ma m.in. 2 baterie wyrzutni rakiet przeciwlotniczych S-400, która uważana jest za jedną z najskuteczniejszych broni przeciwlotniczych na świecie. Białoruś ma też do dyspozycji 24 wyrzutnie starszego systemu S-300.

d2ai8f8

Kolejnym rakietowym systemem przeciwlotniczym w arsenale Białorusi jest 9K37 Buk. To właśnie przy wykorzystaniu tego systemu zestrzelony został nad Ukrainą Malezyjski Boeing 777 w 2014 roku. Buk jest przeznaczony także do zwalczania innych rakiet i pocisków balistycznych. Oprócz tego w skład uzbrojenia wojsk przeciwlotniczych wchodzą wyrzutnie Tor, Strzała, Osa i Tunguska.

Wyrzutnia Polonez GETTY, Natalia Fedosenko/TASS
Wyrzutnia Polonez (GETTY, Natalia Fedosenko/TASS)

Wojska rakietowe i artyleria

Równie bogatym arsenałem dysponują wojska rakietowe i artyleria. Są to m.in. taktyczne rakiety balistyczne Toczka oraz Scud, które wycofane ze służby są składowane w magazynach. Białoruś dysponuje też dość nowoczesną wyrzutnią rakiet Polonez o zasięgu do 200 km. Jest to jedyny rodzaj ciężkiego uzbrojenia wyprodukowany bez udziału Rosji lub Związku Radzieckiego.

d2ai8f8

Oprócz tego artyleria Białorusi składa się z dość starych armat samobieżnych lub ciągnionych: BM-21 Grad, BM-27 Huragan, BM-30 Smerch, 2S1 Goździk i inne.

MiG-29 GETTY, Natalia Fedosenko/TASS
MiG-29 (GETTY, Natalia Fedosenko/TASS)

Część bojową Sił Powietrznych Białorusi stanowią samoloty wielozadaniowe Mig-29 oraz samoloty wsparcia naziemnego Su-25, które są w trakcie modernizacji. Powiew świeżości mają wnieść zamówione w Rosji nowoczesne samoloty wielozadaniowe Su-30.

Jako kraj bez dostępu do morza, Białoruś nie posiada Marynarki Wojennej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ai8f8

Podziel się opinią

Share
d2ai8f8
d2ai8f8
Więcej tematów