Silne mrozy? Zobacz, jak nie uszkodzić swojego laptopa

Silne mrozy? Zobacz, jak nie uszkodzić swojego laptopa
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

02.02.2012 12:10, aktual.: 03.02.2012 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dochodzące do -30 stopni Celsjusza mrozy mogą spowodować awarię naszych laptopów, a tym samym utratę zapisanych na nich najważniejszych cyfrowych dokumentów, alarmują specjaliści odzyskiwania danych.

Od kilku dni pojawiają się pierwsze tegoroczne przypadki związane z utratą plików spowodowaną nieumiejętnym obchodzeniem się ze sprzętem komputerowym podczas mrozów. By temu zapobiec, specjaliści przygotowali listę porad, dzięki którym zarówno prywatni użytkownicy, jak i pracownicy firm korzystający z przenośnych urządzeń będą mogli uchronić się przed niszczycielskim działaniem niskich temperatur.

- Wielu użytkowników laptopów, tabletów czy smartfonów nie wie bądź zapomina o tym, że natychmiastowe włączenie „schłodzonego”. urządzenia w ciepłym biurze lub mieszkaniu może zakończyć się awarią i utratą zapisanych danych. Gdy nasz sprzęt przez dłuższy czas wystawiony jest na działanie niskiej temperatury, na przykład podczas dłuższej, kilkugodzinnej podróży, po uruchomieniu go w ciepłym pomieszczeniu w jego elektronice gromadzi się wilgoć, naprężają się układy elektroniczne i może on ulec bardzo poważnej awarii, prowadzącej wprost do utraty danych. Warto więc odczekać kilkanaście minut i dopiero wtedy włączyć nasze urządzenie – mówi Paweł Odor, główny specjalista laboratorium Kroll Ontrack w Polsce.

Specjaliści Kroll Ontrack wskazują, że w okresie wyjątkowo niskich temperatur otrzymują nawet 5. proc. więcej zgłoszeń związanych z utratą danych niż w innych okresach roku.

Poniżej przedstawiamy porady specjalistów, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka utraty danych podczas mrozów:

  1. Po wejściu do ciepłego pomieszczenia, nie włączajmy od razu komputera, jeśli wcześniej pozostawiliśmy go na dłuższy czas na mrozie –. w tej sytuacji specjaliści radzą, by poczekać, aby temperatura naszego sprzętu zrównała się z otoczeniem. W przeciwnym wypadku może dojść do zwarcia, a tym samym zniszczenia elektroniki i utraty danych.
  1. Pamiętajmy o transportowaniu sprzętu komputerowego w specjalnych futerałach –. ta porada odnosi się zarówno do komputerów, jak i tabletów czy smartfonów. Choć używanie futerałów nie jest gwarantem pełnej ochrony, pozwala jednak na zniwelowanie oddziaływania mrozu na nasz nośnik danych.
  1. Nie ogrzewajmy na siłę nośnika, który wystawiliśmy na działanie niskich temperatur przez dłuższy czas –. takie działania mogą jeszcze bardziej zaszkodzić urządzeniom, a tym samym zapisanym na nim danym. Jak wskazują specjaliści, próba szybkiego ogrzania sprzętu, poprzez np. położenie go na kaloryferze, to niemal stuprocentowa gwarancja jeszcze poważniejszej awarii i utraty cyfrowych plików.

-sw/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)