Silne mrozy? Zobacz, jak nie uszkodzić swojego laptopa
Dochodzące do -30 stopni Celsjusza mrozy mogą spowodować awarię naszych laptopów, a tym samym utratę zapisanych na nich najważniejszych cyfrowych dokumentów, alarmują specjaliści odzyskiwania danych.
Od kilku dni pojawiają się pierwsze tegoroczne przypadki związane z utratą plików spowodowaną nieumiejętnym obchodzeniem się ze sprzętem komputerowym podczas mrozów. By temu zapobiec, specjaliści przygotowali listę porad, dzięki którym zarówno prywatni użytkownicy, jak i pracownicy firm korzystający z przenośnych urządzeń będą mogli uchronić się przed niszczycielskim działaniem niskich temperatur.
- Wielu użytkowników laptopów, tabletów czy smartfonów nie wie bądź zapomina o tym, że natychmiastowe włączenie „schłodzonego”. urządzenia w ciepłym biurze lub mieszkaniu może zakończyć się awarią i utratą zapisanych danych. Gdy nasz sprzęt przez dłuższy czas wystawiony jest na działanie niskiej temperatury, na przykład podczas dłuższej, kilkugodzinnej podróży, po uruchomieniu go w ciepłym pomieszczeniu w jego elektronice gromadzi się wilgoć, naprężają się układy elektroniczne i może on ulec bardzo poważnej awarii, prowadzącej wprost do utraty danych. Warto więc odczekać kilkanaście minut i dopiero wtedy włączyć nasze urządzenie – mówi Paweł Odor, główny specjalista laboratorium Kroll Ontrack w Polsce.
Specjaliści Kroll Ontrack wskazują, że w okresie wyjątkowo niskich temperatur otrzymują nawet 5. proc. więcej zgłoszeń związanych z utratą danych niż w innych okresach roku.
Poniżej przedstawiamy porady specjalistów, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka utraty danych podczas mrozów:
- Po wejściu do ciepłego pomieszczenia, nie włączajmy od razu komputera, jeśli wcześniej pozostawiliśmy go na dłuższy czas na mrozie –. w tej sytuacji specjaliści radzą, by poczekać, aby temperatura naszego sprzętu zrównała się z otoczeniem. W przeciwnym wypadku może dojść do zwarcia, a tym samym zniszczenia elektroniki i utraty danych.
- Pamiętajmy o transportowaniu sprzętu komputerowego w specjalnych futerałach –. ta porada odnosi się zarówno do komputerów, jak i tabletów czy smartfonów. Choć używanie futerałów nie jest gwarantem pełnej ochrony, pozwala jednak na zniwelowanie oddziaływania mrozu na nasz nośnik danych.
- Nie ogrzewajmy na siłę nośnika, który wystawiliśmy na działanie niskich temperatur przez dłuższy czas –. takie działania mogą jeszcze bardziej zaszkodzić urządzeniom, a tym samym zapisanym na nim danym. Jak wskazują specjaliści, próba szybkiego ogrzania sprzętu, poprzez np. położenie go na kaloryferze, to niemal stuprocentowa gwarancja jeszcze poważniejszej awarii i utraty cyfrowych plików.
-sw/sw