SI może zagrażać życiu na Ziemi. Eksperci ostrzegają

Specjaliści z DeepMind zwracają uwagę na zagrożenia płynące z niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji. Ich zdaniem może to doprowadzić do "katastrofy egzystencjalnej".

Sztuczna Inteligencja
Sztuczna Inteligencja
Źródło zdjęć: © Pexels

To właśnie spod skrzydeł DeepMind wyszły algorytmy sztucznej inteligencji odpowiedzialne za tworzenie wspaniałych obrazów, odtwarzanie starożytnych tekstów czy diagnozowanie chorób. Jednak eksperci są też świadomi zagrożenia płynącego z niekontrolowanego rozwoju SI.

W swojej analizie opublikowanej na łamach AI Magazine, Michael Cohen z DeepMind wskazuje, że ludzkość może czekać "katastrofa egzystencjalna", jeśli nie zaprzestaniemy rozwoju niektórych form sztucznej inteligencji. "Katastrofa egzystencjalna jest nie tylko możliwa, ale prawdopodobna" - podkreśla.

Dyskusje na temat sztucznej inteligencji zdają się nie mieć końca. Wraz z jej rozwojem pojawiają się zarówno głosy zachwytu, jak i ostrzegawcze. W 2018 r. szef firmy, Demis Hassabis, podkreślał zaś, że to od nas zależeć będzie, czy sztuczna inteligencja stanie się dumą ludzkości, czy też może jej przekleństwem. O zagrożeniach wielokrotnie wspominał również Elon Musk.

Jedno z badań opublikowanych w Journal of Artificial Intelligence Research jasno określa zagrożenie: nie da się stworzyć takiego algorytmu sztucznej inteligencji, który zabezpieczałby interesy człowieka. To może stanowić poważne zagrożenie zwłaszcza w przypadku superinteligentnych SI, które będą w stanie sięgać po różnorodne zasoby, by osiągnąć własne cele, podobnie jak ludzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: 10 porad bezpiecznego korzystania z internetu [Wideo]

Specjaliści z DeepMind przyznają, że stanęli u progu podjęcia jednej z najważniejszych dla nich decyzji - czy kontynuować rozwój SI ze względu na korzyści, jakie niesie jej wykorzystanie chociażby w przypadku diagnozowania chorób? Czy lepiej będzie porzucić prace, dopóki nie znajdą rozwiązania na potencjalne zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)