Shanghai w rozkroku?

Shanghai w rozkroku?

03.07.2007 16:00

Gdy w drugiej połowie 2008 roku zadebiutują dwu- i czterordzeniowe Opterony o nazwie kodowej Shanghai, zostaną one nieco ulepszone w porównaniu z Barceloną, której premiera zapowiadana jest na sierpień bieżącego roku.

Układy Shanghai zostaną wykonane w technologii 45 nanometrów, a każdy z rdzeni zostanie wyposażony w pamięć L2 o pojemności 512 kilobajtów. Ponadto CPU będzie korzystał z 6 megabajtów zunifikowanej pamięci L3. Nie świadczy to jednak o tym, iż Shanghai będzie nową jakością. W Sieci pojawiły się informacje, jakoby układ miał współpracować z magistrarlą HyperTransport 1.0, podstawką LGA1207 i kośćmi DDR2.

Tymczasem po serwerowym procesorze, którego premiera jest zapowiadana za kilkanaście miesięcy, można by się spodziewać, że wykorzysta układy DDR3, nową specyfikację HyperTransport i nową podstawkę. Decyzja AMD, jeśli się potwierdzi, może o tyle zadziwiać, że zwykle platformy tej firmy służyły dwóm kolejnym generacjom procesorów. Tymczasem Shanghai będzie trzecią z generacji współpracujących z LGA1207. Wszystko wskazuje na to, że AMD przygotowując Shanghai do pracy z powszechnie używaną podstawką nie chce wymuszać na swoich klientach zmiany całej platformy.

Przyczyną podjęcia takiej decyzji może być prawdopodobnie fakt, iż od kilku miesięcy sytuacja firmy jest nie do pozazdroszczenia. Z jednej więc strony może ona zaoszczędzić na kosztach rozwoju nowej platformy, a z drugiej, pozostając przy starszych rozwiązaniach, zaproponować swoim klientom konkurencyjne w stosunku do Intela ceny.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)