Serbskie rakiety dla Ukrainy. W sieci pojawiają się zdjęcia
Ukraina otrzymała spory pakiet wsparcia w postaci rakiet Grad o zasięgu 40 km. Mówi się o 3,5 tys. rakiet przekazanych przez państwo trzecie. Według ukraińskiego serwisu Defence Express, powołującego się na ekspertów OSINTtechnical, może to być "prezent" od Serbii. Wyjaśniamy, co to za rakiety i jakie mają możliwości.
03.03.2023 11:17
Na koncie Ukraine Weapons Tracker, na Twitterze można znaleźć informacje o rzekomej sprzedaży przez Serbię 3,5 tys. rakiet Ukrainie. Zdaniem ekspertów sprzedaż odbyła się za pośrednictwem trzeciej strony. Podkreślają oni również, że na Ukrainie faktycznie można zauważyć tego typu rakiety. Miały trafić tutaj już wcześniej, ale ze względów bezpieczeństwa nie upubliczniano informacji o transferze.
W Ukrainie zauważono rakiety serbskiej produkcji
Chodzi o rakiety kal. 122 mm ER Grad 2000, produkowane przez serbską firmę obronną Krušik, których maksymalny zasięg wynosi 40 km, a nie 20 km, jak np. w przypadku radzieckich 9M21OF. Militarny wyjaśnia, że kontenery z amunicją "zostały przetransportowane z Serbii do Turcji przez firmę Arca Savunma Sanayi Ticaret, a stamtąd przez Słowację pociski trafiły na Ukrainę". Do sieci trafiło nawet nagranie pokazujące niekierowane pociski rakietowe kal. 122, które zostało wykonane w jednym z magazynów broni w Bratysławie.
Serbskie rakiety mają głowicę o masie 19,1 kg, a ich całkowita masa wynosi 69 kg. Wyróżniają się charakterystycznym silnikiem rakietowym. Są kompatybilne z wieloma wyrzutniami, w tym BM-21 Grad, RM-70, czy ukraińską Verbą. Jest to sprzęt, z którego ukraińskie siły zbrojne aktywnie korzystają na polu walki. Otrzymanie dodatkowego pakietu rakiet jest więc istotnym wsparciem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Już wcześniej wiele innych państw zdecydowało się na przekazanie Ukrainie rakiet kal. 122 mm. Jak już informowaliśmy, jednym z takich krajów są Stany Zjednoczone. Waszyngton w grudniu 2022 r. ogłosił przekazanie 50 tys. rakiet tego typu w ramach USAI (ang. Ukraine Security Assistance Initiative), czyli programu finansowania dla Ukrainy, który kontroluje amerykański Departament Obrony.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski