Seeds for the Future - jeden z najlepszych programów dla studentów

"Seeds for the Future" to międzynarodowy program Huawei na rzecz innowacji i edukacji technicznej. Projekt umożliwia studentom i absolwentom kierunków ścisłych zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu technologii teleinformatycznych (ICT). W Polsce do programu przystąpiło jedenaście uczelni technicznych. Najlepsi studenci mieli możliwość wyjechać do Chin by tam poszerzać swoją wiedzę. Towarzyszyliśmy im podczas tego wyjazdu.

Seeds for the Future - jeden z najlepszych programów dla studentów

  1. lipca 2015 roku w polskiej siedzibie Huawei zostały wręczone nagrody dla laureatów drugiej edycji programu Seeds for the Future. Jedenastu studentów z uczelni technicznych z całej Polski miało okazję wziąć udział w niesamowitej przygodzie. Spędzili dwa tygodnie w Chinach, gdzie najpierw poznawali kulturę tego kraju, a potem w pocie czoła uczestniczyli w warsztatach ICT prowadzonych przez światowej sławy specjalistów Huawei. Warsztaty odbywały się w siedzibie głównej firmy, w Shenzhen. Program ma na celu poszerzenie wiedzy z zakresu ICT wśród najlepszych studentów z całego świata. Dzięki uczestnictwu mają oni szansę sprawdzić swoje umiejętności nie tylko w teorii, ale także w realnych wyzwaniach, jakie stoją przed jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm świata. To także okazja, aby nauczyć się od najlepszych specjalistów w branży nowych umiejętności i stosowanych przez nich rozwiązań, a potem przywieźć je do Polski i podzielić się wiedzą na swoich uczelniach.
Obraz
© Udział w programie to nie tylko ciężka praca, ale też okazja do zwiedzenia najważniejszych zabytków

Głównym celem „Seeds for the Future”. jest rozwój młodych talentów w dziedzinie ICT, ponadto ma on zwiększyć transfer wiedzy, a także zainteresować młodych ludzi tą dziedziną. Im więcej ekspertów, tym więcej korzyści gospodarczych, ale także tym wyższa pozycja Polski, naszych uczelni i studentów na świecie. To właśnie dzięki takim osobom możemy śmiało konkurować z najbardziej zaawansowanymi technologicznie krajami na świecie, choćby o budowę centrów R&D nad Wisłą.

Obraz

Studenci mieli przed sobą nie lada wyzwanie. Sam premier Janusz Piechociński podczas uroczystej gali wręczenia nagród liczył na zaangażowanie naszych studentów i tego, że do Chin zawiozą wraz z sobą umiejętności i wiedzę nabytą na polskich uczelniach.

- Wzrost konkurencyjności i innowacyjności naszej gospodarki jest warunkiem poprawy standardu życia polskiego społeczeństwa i determinuje naszą przyszłość. Najbliższe lata musimy poświęcić na skierowanie Polski w stronę gospodarki opartej na wiedzy, na wykorzystaniu potencjału, kreatywności i przedsiębiorczości społeczeństwa - mówił Janusz Piechociński. - Doceniamy zaangażowanie firmy Huawei we współpracę z uczelniami wyższymi i wspieramy realizowane programy na rzecz nowych technologii. Liczymy na to, że nagrodzeni studenci będą godnie reprezentować Polskę w Chinach. Chciałbym, żeby zawieźli tam nie tylko swoje kompetencje, ale również podzielili się kulturą, z której wyrastamy: kulturą szacunku, zaufania, solidarności oraz życzliwości. Pamiętajmy, by w epoce nowych technologii być dobrymi ludźmi, bo nawet najlepsza technika nie zastąpi człowieka - dodał wicepremier Janusz Piechociński.

Obraz
© Studenci mieli też okazję poznać chińską kulturę

W tym roku do Chin zaproszono w ramach programu „Seeds for the Future”. studentów z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Akademii-Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Tuż po przylocie do Chin zostali oni powitani na uroczystej gali przez polskiego ambasadora - Mirosława Gajewskiego. Ambasador RP w ChRL podkreślał, że młodzi, utalentowani studenci uczelni technicznych są przyszłością polskiej gospodarki. Życzył również uczestnikom „Seeds for the Future”, aby jak najlepiej wykorzystali w swojej przyszłej karierze zawodowej wiedzę i doświadczenie zdobyte dzięki udziałowi w programie. To tylko pokazuje, jak ważnym dla polskich władz jest to, aby nasi studenci mieli okazję poznawać najnowsze
technologie, aby mogli szkolić się od najlepszych inżynierów, a potem transferowali tę wiedzę do kraju.

Obraz
© Holy Ranaivozanany

Mieliśmy okazję porozmawiać z Holy Ranaivozanany, która odpowiedzialna jest w Huawei za program CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu). Jej ogromne zaangażowanie i wiara w młodych ludzi sprawiła, że cały program nieustannie się rozwija, a Polacy mają zagwarantowane miejsce w programie studenckim.

WP: : Jakie są główne założenia programu „Seeds for the Future”? *Holy Ranaivozanany: *Cały program został stworzony dla utalentowanych młodych ludzi, którzy w przyszłości staną się liderami w branży technologicznej. Dla Huawei niezmiernie ważnym jest to, aby pokazać społeczeństwu, że chętnie dzielimy się całą posiadaną wiedzą, że nasi eksperci uczą młodych ludzi i przekazują im swoje umiejętności. Na końcu ważne jest również, że dzięki temu programowi mamy szansę wyłowić najlepszych studentów i zaproponować im pracę w naszej firmie.

WP: : Dlaczego to jest takie ważne dla firmy? H.R: Stworzyliśmy ten program, ponieważ wierzymy, że jeśli chcemy zrobić coś, co ma naprawdę duże znacznie, co ma realny wpływ na rozwój sektora ICT, to potrzebujemy współpracować z młodymi ludźmi. Potrzebujemy ich, ponieważ to właśnie oni mają wiele ciekawych i świeżych pomysłów i wierzymy, że to właśnie oni staną się liderami tej branży w przyszłości. Musimy z nimi pracować, uczyć ich ale też dawać im szanse, właśnie po to, aby wzmacniać ten sektor i stworzyć go bardziej innowacyjnym w przyszłości.

WP: : Czy planujecie rozszerzyć program Seeds for the Future także na inne kraje?

H.R.: Nasz studencki program powstawał od roku 2008. W pierwszej jego edycji w roku 2011 uczestniczyły dwa kraje. W tegorocznej edycji było ich już pięćdziesiąt. Zatem tak, nieustannie rozwijamy „Seeds for the Future” we współpracy z uczelniami na całym świecie. Obecnie w programie udział bierze ponad 10.000 studentów, wywodzących się z ponad 100 uczelni rozlokowanych w 50 krajach.

WP: : Dla studentów głównym powodem uczestnictwa w waszym programie jest zdobycie wiedzy, zdobycie lepszej pozycji na rynku pracy, poprawa swojej pozycji na uczelni. Czy Huawei planuje zatrudnienie najlepszych z nich w swoich centrach R&D rozlokowanych na całym świecie lub w centrali firmy?

H.R.: Jednym z celów stworzenia programu jest znalezienie utalentowanych osób, które w przyszłości mogą pracować dla nas i rozwijać naszą firmę. W ten sposób łatwiej nam dotrzeć do potrzebnych nam pracowników, ale także przygotować młodych ludzi do tego, aby być atrakcyjnym na rynku pracy. Dzięki naszemu programowi będą oni mogli wejść na rynek pracy z dodatkowym, cennym doświadczeniem, które podniesie ich wartość w oczach przyszłego pracodawcy.

WP: : Czy oprócz programu „Seeds for the Future”. macie inne programy dedykowane dla studentów?

H.R.: Edukacja jest jednym z najważniejszych elementów naszej strategii dotyczącej Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Seeds for the Future to nasz najważniejszy, flagowy program, jednak obok niego istnieją także inne. W Europie prowadzimy program pod nazwą „InnoApps”, który jest bardziej konkursem, rodzajem wyzwania dla młodych ludzi, a polega on na tworzeniu innowacyjnych i ciekawych aplikacji na smartfony z wykorzystaniem wiedzy ICT. Ten program rozpoczęliśmy w 201. roku i w głównej mierze ma on pobudzić kreatywność młodych ludzi. Obok tego mamy nieco mniejsze programy, które nie mają zasięgu międzynarodowego i są dedykowane lokalnym społecznościom. Przykładowo, w Hiszpanii prowadzimy program pod nazwą " Leading LTE Europe”, który ma za zadanie przybliżanie uczniom czym jest LTE i nauczenie ich tej technologii. Mamy też programy prowadzone np. w Indiach, a które kierowane są do młodych uczniów. Ich celem jest walka z cyfrowym wykluczeniem i przybliżanie cyfrowego świata.

WP: : Jakie są wasze relacje ze studentami już po zakończeniu programu? Wspieracie ich w jakiś sposób? Czy mogą liczyć na waszą pomoc?

H.R.: Jest dla nas niezmiernie ważne, aby pozostawać w stałym kontakcie ze studentami, którzy ukończyli nasz program. Wykorzystujemy do tego takie narzędzia jak choćby LinkedIn, czy media społecznościowe. Tworzymy tam dedykowane grupy dla uczestników, gdzie wymieniamy się nowinkami technicznymi, doniesieniami o ważnych odkryciach, trendach branżowych, ale także prowadzimy poważne dyskusje z ekspertami. To także świetne miejsce, gdzie studenci ze wszystkich krajów uczestniczących w naszym programie mogą ze sobą rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami. Interesujmy się także studentami na poziomach lokalnych. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie i śledzimy rozwój ich kariery.

WP: : Będąc już po kilku edycjach programu „Seeds for the Future”, czy możesz ocenić jaką wartość stanowią oni dla firmy i czy ktoś z nich znalazł zatrudnienie w Huawei? Czy wiecie także, co udało się osiągnąć waszym studentom?

*H.R.: *Oczywiście! Po tych kilku edycjach wielu studentów dołączyło do grona pracowników naszej firmy i to w bardzo wielu różnych krajach. Kiedy rozmawiamy ze studentami po ukończeniu programu, wiemy od nich, że sam program stanowił dla nich dodatkową wartość. W tym biznesie wszystko zmienia się bardzo szybko i nasi uczestnicy muszą wiedzieć co się dzieje w branży, aby wyróżnić się na rynku pracy. Nasz program jest zatem korzystny dla nas, bo możemy pozyskać świetnych pracowników, jak i dla studentów, którzy mogą się nauczyć wielu pożądanych na rynku prac cech –. jak np. przywództwo. Szczególnie mocno widzimy to w Chinach. Bardzo często, studenci przyjeżdzający do nas, znajdują wspólnie z nami pomysły i inspiracje na swój własny biznes i rozwój. A zatem, niektórzy ze studentów uczestniczących w programie zostaje naszymi pracownikami, część z nich zostaje naszymi klientami ponieważ otworzyli własne firmy, jeszcze inni zasilają szeregi innych firm związanych z branżą.

WP: : Czy szczegóły i detale programu są identyczne w każdym kraju?

*H.R.: *Cele i założenia programu „Seeds for the Future”. są takie same we wszystkich krajach. Staramy się wdrażać standardową wersję, jednak jeśli istnieje potrzeba drobnych zmian, to dostosowujemy program do potrzeb danego kraju. Oczywiście, są elementy stałe jak np. to, że kiedy zapraszamy studentów do Chin, to każdy z nich spędza najpierw tydzień w Pekinie poznając chińską kulturę i obyczaje, a następny tydzień spędza w Shenzhen uczestnicząc w specjalistycznych, technologicznych warsztatach. Ściśle współpracujemy z uczelniami, starając się tak przygotować szczegóły programu, aby spełniały one oczekiwania wykładowców i samej uczelni wyższej.

WP: : Jak wasz program oceniają uczelnie? Czy dostajecie jakieś pozytywne informacje zwrotne?

H.R.: Po każdej edycji programu przygotowujemy ankiety, w której zarówno studenci, jak i uczelnie oceniają poziom swojej satysfakcji. Dzięki temu chcemy zrozumieć, czy program jest wartościowy dla osób, do których jest kierowany. Każdego roku staramy się tak dopasować treści ujęte w Seeds for the Future, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania zarówno studentów, jak i uczelni. Po prostu wierzymy w to, że program oryginalnie stworzony przez Huawei, jeśli ma być programem globalnym, musi być dopasowany do różnych profili uczelni, do różnych oczekiwań studentów. Wszystko to po to, aby móc wspólnie pracować nad lepszą przyszłością i lepszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)