Sapphire HD 7770 OC z chłodzeniem Vapor-X

Sapphire HD 7770 OC z chłodzeniem Vapor-X

Sapphire HD 7770 OC z chłodzeniem Vapor-X
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
17.05.2012 14:34, aktualizacja: 21.05.2012 10:19

Nowa karta graficzna Sapphire jest fabrycznie podkręcona i chłodzona komorą parową, dwoma wiatrakami, dużym radiatorem oraz ciepłowodami

Sapphire Radeon HD 777. Vapor-X OC Edition to karta fabrycznie podkręcona, charakteryzująca się cichą pracą nawet pod dużym obciążeniem, a jednocześnie oferująca duże pole do popisu entuzjastom overclockingu. Urządzenie zmieści się w praktycznie każdej obudowie, ponieważ pomimo zastosowania dwóch technologii chłodzenia - Vapor-X i lekko zmodyfikowanego Dual-X - wielkość karty jest porównywalna z innymi modelami Radeonów HD 7770.

Urządzenie wyposażono w 1GB pamięci GDDR5 pracującej z częstotliwością 130. MHz. Taktowanie rdzenia Sapphire HD 7700 Vapor-X OC Edition podniesiono o 100 MHz w stosunku do wersji referencyjnej, osiągając 1100 MHz. Dzięki technologii Vapor Chamber, możliwie jest dalsze bezpieczne podkręcanie karty. System chłodzenia oparty na komorze parowej.

Jak działa Vapor-X?

Pomimo że cooler Vapor-X opiera się na dość prostej zasadzie działania, karta graficzna studzona przy wykorzystaniu komory parowej osiąga niższe temperatury niż urządzenia chłodzone w sposób tradycyjny, tj. z wykorzystaniem jedynie ciepłowodów i wentylatorów. Wypełniony chłodziwem moduł, w którym panuje bardzo niskie ciśnienie zmniejszające temperaturę parowania, nagrzewa się do kilkudziesięciu stopni, po czym następuje zamiana wody w parę osadzającą się na naczyniach włoskowatych usprawniających oddawanie energii cieplnej do radiatora. Następnie para ulega skropleniu i już w stanie płynnym trafia z powrotem na gorącą powierzchnię komory stykającą się z rdzeniem. Proces ten stanowi cykl zamknięty, co zapewnia skuteczne obniżanie temperatury karty graficznej.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Sapphire TriXX

Darmowe oprogramowanie Sapphire TriXX umożliwia ręczne regulowanie napięć zasilających, kontrolowanie temperatury i w efekcie uzyskanie jeszcze wyższych częstotliwości zegarów procesora graficznego oraz pamięci. Dodatkowo, SAPPHIRE TriXX daje możliwość ręcznego sterowania prędkościami wiatraków oraz stworzenia czterech osobnych profili ustawień.

Technologie AMD Eyefinity i AMD HD3D

Karta graficzna Sapphire Radeon HD 777. Vapor-X OC Edition potrafi wyświetlać jednocześnie do czterech oddzielnych obrazów z osobnym dźwiękiem. Gwarancję pełnego wykorzystania technologii AMD Eyefinity i AMD HD3D dają dwa złącza DVI (DVI-I oraz DVI-D) oraz po jednym DisplayPort i HDMI 1.4a.

Pakiet innowacyjnych funkcji

Karty Sapphire HD 7700 wyposażono także w inne, nowe lub usprawnione funkcje:

ZeroCore Power - pozwala ograniczyć pobór energii przez kartę graficzną poprzez zmniejszenie taktowań do minimalnych wartości: sprzęt pobierze około 3. przy wygaszonym ekranie w trybie bezczynności i około 15W podczas wyświetlania statycznego obrazu. W trybie QuadCrossFireX, Zero Core Power wyłączy podrzędne urządzenia.

PowerTune - odpowiednio zarządza taktowaniami oraz sekcją zasilania, by w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości karty. Technologia PowerTune gwarantuje bardziej stabilną pracę sprzętu i wydłuża żywotność układu zasilania, co przekłada się na dłuższą bezawaryjną pracę urządzenia.

PRT (Partially Resident Textures) - poprawia jakość generowanych obrazów poprzez wykorzystanie, szczegółowych tekstur, których niewidoczna część nie jest ładowana do pamięci lokalnej, dzięki czemu procesor graficzny zostaje częściowo odciążony od obliczeń.

APP Acceleration - wspomaga działanie wymagających aplikacji, umożliwiając skorzystanie z wydajności procesora graficznego do obliczeń równoległych, takich jak np. kodowanie wideo.

AMD Steady Video - stabilizuje obraz podczas odtwarzania amatorskich filmów nakręconych bez statywu.

W kartach z serii Radeon HD 7000 zaimplementowano następujące rozwiązania:

- zgodność z bibliotekami DirectX 11.1 i OpenCL 1.2, systemem Windows 8 oraz z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1
- teselatory dziewiątej generacji
- poprawiona jakość filtrowania anizotropowego
- zgodność ze złączem PCI-Express w standardzie 3.0
- standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu 120Hz (po 60Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie projektorów 4K za pomocą pojedynczego wyjścia HDMI 1.4a lub DisplayPort 1.2 HBR2
- usprawny UVD (Unified Video Decoder).

Specyfikacja:

Model Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X OC Edition
Procesor graficzny Cape Verde
Proces technologiczny 28nm
Rozmiar rdzenia 123mm2
Liczba tranzystorów 1,5mld
Pamięć 1GB GDDR5 128-bit
Przepustowość pamięci 83,2GB/s
Moc obliczeniowa 1408 gigaflopsów
Jednostki cieniujące 640
Jednostki teksturujące 40
Szybkość wypełniania teksturami 44 gigatekstur/s
Jednostki ROP 16
Szybkość wypełniania pikselami 17,6 gigapikseli/s
Zegar procesora graficznego 1100MHz
Zegar pamięci 1300MHz System chłodzenia Dwuwiatrakowy z komorą parową i rurkami cieplnymi, dwuslotowy
Wyjścia 2 x Dual-Link DVI (DVI-I, DVI-D), HDMI, DisplayPort
Interfejs PCI-Express 3.0
Zasilanie 6-pin
TDP ~ 85W

Gwarancja: 2 lata
Cena: 64. zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)