Samsung wspiera młodych przedsiębiorców. Tym razem w Lublinie

Samsung Inkubator Lublin to nowo otwarta przestrzeń dla startupów. Uruchomienie drugiego w Polsce inkubatora to element szerszej strategii Samsung Electronics Polska. Partnerami są NASK oraz Politechnika Lubelska.

Samsung wspiera młodych przedsiębiorców. Tym razem w Lublinie
Źródło zdjęć: © WP Tech | Grzegorz Burtan

07.02.2019 08:16

Pierwsze startupy już rozwijają swoje usługi w Samsung Inkubator Lublin. Jednym z nich jest Real Buddy, aplikacja nowej generacji, dbająca o cyberbezpieczeństwo najmłodszych. Specjalne algorytmy monitorują komunikację w poszukiwaniu treści wrażliwych, alarmując rodziców w razie potrzeby, ale co ważne, bez naruszania prywatności najmłodszych. Co istotne, mechanizm „samodoskonali” się w poszukiwaniu nowych zagrożeń i nie wymaga ręcznego wprowadzania słów kluczowych (np. błękitny wieloryb, dopalacze etc.). Dodatkowym benefitem dla rodziców są porady ekspertów dotyczące ich komunikacji z dziećmi, poświęconej trudnym tematom w zakresie bezpieczeństwa.

- W naszej działalności koncentrujemy się na dostarczaniu bezpiecznych rozwiązań dla naszych klientów. Podnoszenie świadomości na temat cyberzagrożeń i aktywne działania na rzecz ich zwalczania traktujemy jako naszą misję. Jesteśmy pewni, że nowatorskie pomysły polskich przedsiębiorców, z naszą pomocą przyczynią się do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa na poziomie lokalnym i globalnym – powiedział Joseph Kim, prezes Samsung Electronics Polska.

Inkubator w Lublinie to, kolejna po Samsung Inkubator Rzeszów, przestrzeń stworzona dla młodych polskich przedsiębiorców, w której będą mogli rozwijać swoje innowacyjne pomysły pod okiem doświadczonych mentorów.
Partnerami projektu są: NASK - najważniejsza instytucja publiczna odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo, badania i rozwój internetu, oraz Politechnika Lubelska – jedna z wiodących uczelni technicznych w Polsce. Partnerzy zapewnią inkubowanym w Lublinie startupom wsparcie merytoryczne i podzielą się najlepszymi praktykami z zakresu cyberbezpieczeństwa.

- NASK jako instytut badawczy, jest zaangażowany w szereg prac badawczo-rozwojowych i działań o charakterze innowacyjnym- powiedział WP Tech Maciej Siciarek, Kierownik Działu Innowacji Cyberbezpieczeństwa i Wsparcia Komercjalizacji NASK. Naturalna jest dla nas również współpraca z uczelniami wyższymi. Jesteśmy przekonani, że stworzenie odpowiedniego otoczenia i systemu wsparcia w ramach inkubatora będzie stymulowało rozwój przedsiębiorczości związanej z cyberbezpieczeństwem, a taki rozwój jest naszym zdaniem konieczny zarówno dla gospodarki jak i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce – podkreślił.

Młodzi innowatorzy mogą liczyć również na pomoc ze strony Samsung R&D Institute Poland. Zostanie tam powołany specjalny zespół ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, który zapewni stały mentoring – począwszy od fazy koncepcyjnej projektu, aż po etap przygotowania prototypu.

- Otwarcie Samsung Inkubator w Lublinie wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której głównym filarem jest trwały wzrost gospodarczy oparty na wiedzy, danych i doskonałości organizacyjnej. Samsung inwestuje w transfer wiedzy i akcelerację startupów, a więc w młodych i ambitnych ludzi. Tak też działa nasz rząd. W stworzonym przez nasz ekosystemie innowacji, mamy wiele działań po parasolem programu Start In Poland, pomagających rozwinąć skrzydła młodym biznesmenom z nowatorskimi rozwiązaniami. Co równie ważne, na mapie Polski mamy kolejny punkt, który przyczyni się do rozwoju cyfrowego krajobrazu wschodniej części naszego kraju - powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Tym, co wyróżnia Samsung Inkubator Lublin na tle tego typu inicjatyw, jest niekomercyjny charakter projektu. Inkubowane startupy zachowują wyłączne prawa do swoich koncepcji, które powstały w ramach Inkubatora. Poza wsparciem technologicznym, Samsung zapewnia również promocję i pomoc w poszukiwaniu inwestorów. Najlepsze pomysły mogą liczyć również na wsparcie finansowe ze strony firmy.

- NASK wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w obszarze cyberbezpieczeństwa jak również wysokie kompetencje zespołu inżynierów, włączy się w działanie inkubatora zarówno na etapie weryfikacji projektów aplikujących do inkubatora, jak później w roli mentorskiej i dzielenia się wiedzą. Jesteśmy przekonani, że te właśnie kompetencje NASK w połączeniu z doświadczeniem biznesowym i potencjałem tak ważnego partnera jakim jest firma Samsung, będzie budowało dużą wartość – opisuje Siciarek.

Tworzenie innowacyjnych rozwiązań jak i kształtowanie kompetentnych kadr dla cyberbezpieczeństwa jest ważnym wyzwaniem. Potrzebujemy w Polsce szerokiego grona specjalistów od cyberbezpieczeństwa, a powołanie inkubatora, takiego właśnie jak ten dzisiaj otwarty, jest jednym z właściwych kroków w tym kierunku, podkreśla przedstawiciel NASK.

Nie tylko dla startupów

Samsung Inkubator Lublin będzie dostępny nie tylko dla młodych przedsiębiorców, ale również dla lokalnej społeczności. W ramach przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu i podnoszenia kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa, planowany jest szereg działań przeznaczonych dla mieszkańców Lublina i okolic, takich jak otwarte zajęcia z kodowania, warsztaty z przedsiębiorczości, hackatony czy wykłady tematyczne.

Nabór do Samsung Inkubator Lublin rozpoczyna się 6 lutego 2019 roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 27 lutego, korzystając z formularza dostępnego tutaj.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)