Samsung rozpoczął masową produkcję pierwszych 8-gigabitowych pamięci do kart graficznych DRAM GDDR5

Samsung rozpoczął masową produkcję pierwszych 8-gigabitowych pamięci do kart graficznych DRAM GDDR516.01.2015 11:11
Samsung rozpoczął masową produkcję pierwszych 8-gigabitowych pamięci do kart graficznych DRAM GDDR5
Źródło zdjęć: © nan palmero / flickr.com / CC

Samsung ogłosił, że rozpoczął masową produkcję pierwszych w branży pamięci 8-gigabitowych (Gb) GDDR5 (Graphics double data rate 5) DRAM opartych na nowej technologii 20 nm opracowanej przez tę firmę. GDDR5 jest najczęściej na świecie stosowaną pamięcią przeznaczoną do kart graficznych.

Pamięć DRAM do kart graficznych –. opracowana do stosowania w komputerach PC, urządzeniach wymagających znacznej mocy obliczeniowej oraz jako zintegrowana pamięć graficzna w konsolach do gier i komputerach przenośnych – zapewnia dużą przepustowość do przetwarzania sporych strumieni danych graficznych o wysokiej jakości. Rosnąca popularność gier 3D i spodziewane upowszechnienie się filmów w jakości UHD powodują, że pamięć graficzna o wysokiej wydajności i przepustowości staje się coraz bardziej potrzebna.

Nowa pamięć GDDR5 DRAM charakteryzuje się wyjątkową przepustowością. Połączenie zaledwie ośmiu nowych 8-gigabitowych kości pamięci zapewnia taką samą gęstość, jak w pamięciach 8 GB, które są wykorzystywane w najnowszych konsolach do gier.

Pamięć działa z szybkością danych wejścia/wyjścia 8 gigabitów na sekundę (Gbps) na pin – a więc ponad czterokrotnie szybciej niż pamięci DDR3 DRAM powszechnie stosowane dziś w notebookach, a każdy układ może przetwarzać dane z 32-bitową szybkością we/wy. Dwa gigabajty pamięci graficznej można uzyskać za pomocą zaledwie dwóch nowych kości, które razem mogą przetwarzać do 64 GB obrazów graficznych na sekundę. Jest to równoznaczne z przetwarzaniem około 12 płyt DVD w formacie Full-HD (o pojemności 5 GB) w ciągu sekundy.

Nowa pamięć GDDR5 8 Gb w technologii 2. nm stanowi dopełnienie oferty oferowanych przez Samsung rodzajów pamięci DRAM 8 Gb opartych na najnowocześniejszym procesie technologicznym 20 nm. Oferta ta obejmuje w tej chwili rynek serwerów, komputerów PC, urządzeń przenośnych i pamięci graficznej. Producent planuje zwiększać produkcję wytwarzanych w technologii 20 nm pamięci DRAM o różnych gęstościach, w tym 4 Gb, 6 Gb, 8 Gb i większe.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)