Samsung: Pierwsze pamięci 128 GB dla smartfonów

Samsung: Pierwsze pamięci 128 GB dla smartfonów

Samsung: Pierwsze pamięci 128 GB dla smartfonów
Źródło zdjęć: © Telepolis.pl
27.02.2015 11:59, aktualizacja: 27.02.2015 12:32

Samsung poinformował o uruchomieniu masowej produkcji pierwszej w branży pamięci o pojemności 128 GB, opartej na standardzie Universal Flash Storage (UFS) 2.0 i przeznaczonej do sztandarowych smartfonów kolejnej generacji.

W pamięciach UFS zastosowano technologię kolejkowania poleceń, która przyspiesza ich wykonywanie na dyskach SSD dzięki szeregowemu interfejsowi, znacznie zwiększającemu tempo przetwarzania danych w porównaniu z 8-bitowym standardem eMMC. W rezultacie pamięć UFS Samsung przeprowadza 19 000 operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) w odczycie losowym, czyli działa 2,7 razy szybciej w porównaniu do najpopularniejszych obecnie pamięci eMMC 5.0 montowanych w smartfonach z najwyższej półki.

Technologia ta zwiększa także szybkość sekwencyjnego odczytu i zapisu do poziomu odpowiadającego dyskom SSD oraz pozwala obniżyć zużycie energii o 50 proc. Ponadto szybkość odczytu losowego jest 12-krotnie wyższa w porównaniu z typową szybką kartą pamięci (działającą w tempie 1500 IOPS), co powinno znacznie poprawić wydajność całego systemu.

Firma Samsung przewiduje, że w przyszłości pamięci UFS będą stosowane w najdroższych modelach urządzeń mobilnych, natomiast w urządzeniach ze średniej i taniej półki producenci pozostaną przy rozwiązaniach eMMC.

Pamięć UFS wykonuje zapis losowy w tempie 14 000 IOPS, czyli 28 razy szybciej niż tradycyjna zewnętrzna karta pamięci. Dzięki temu umożliwia płynne odtwarzanie filmów w standardzie UHD i jednoczesne korzystanie z opcji wielozadaniowych, co znacznie podnosi funkcjonalność urządzeń mobilnych. Pamięci UFS Samsunga są dostępne w wersjach o pojemności 128, 64 i 32 GB.

Nowe kości Samsunga nadają się do montażu bezpośrednio nad procesorem logicznym, co pozwala zaoszczędzić około 50 proc. miejsca zajmowanego przez obydwa układy i zapewnia większą elastyczność w zakresie projektowania urządzeń.

Zobacz także --> Nowy hit od LG? Prezentacja smartfona

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)