Samolot "zatrzymał się" w powietrzu. To nagranie można oglądać bez końca

Na profilu ABC News na Facebooku pojawiło się nagranie, które wzbudziło zainteresowanie wielu internautów. Trudno się temu nie dziwić, bowiem na filmie widać samolot, który wygląda jakby zawisł w powietrzu. Jak to możliwe?

Samolot - zdjęcie ilustracyjne.
Samolot - zdjęcie ilustracyjne.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Norbert Garbarek

20.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:57

Materiał został nagrany z pokładu samolotu lecącego nad San Francisco. Jeden z pasażerów dostrzegł obok lecący równolegle drugi samolot, który wyglądał jakby zawisł w powietrzu. W sieci natychmiast pojawiły się komentarze mówiące o "błędzie w matriksie".

W nagraniu nie należy jednak doszukiwać się drugiego dna, bowiem "zatrzymany w powietrzu" samolot na nagraniu można wyjaśnić jednym zjawiskiem. To paralaksa.

Samolot zatrzymał się w powietrzu. Film robi furorę w sieci

Efekt niezgodności, czyli inne określenie paralaksy, to w istocie iluzja optyczna. Pasażerowie, którzy znajdowali się obok "zatrzymanego" w powietrzu samolotu mieli szczęście, bowiem to zjawisko występujące niezwykle rzadko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym właściwie jest paralaksa? Generalnie rzecz ujmując, to zjawisko obserwowania niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków. Podręcznikową definicję można jednak uprościć i wyjaśnić ją na przykładzie obserwacji nad San Francisco.

Pasażerowie mogą zaobserwować paralaksę, kiedy poruszają się z prędkością zbliżoną do drugiego obserwowanego obiektu, czyli w tym przypadku drugiego samolotu. Niezbędne jest też zmierzanie w kierunku o tym samym zwrocie. Jeśli do tego dodamy brak widocznych punktów odniesienia, które zniwelowałyby efekt paralaksy, ruch drugiej maszyny jest niemal niewidoczny, w efekcie czego można odnieść wrażenie, że obserwowany obiekt zatrzymał się w miejscu.

W praktyce oczywiście zatrzymanie się samolotu w powietrzu jest niemożliwe, a nagrane zjawisko w pełni można wyjaśnić paralaksą. To zresztą nie pierwsza taka sytuacja w okolicach San Francisco. Właśnie w tym miejscu z uwagi na dwa równoległe pasy startowe na lotnisku, niekiedy można zaobserwować zjawisko efektu niezgodności w powietrzu.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)