Wzrost w średniowieczu. Przekonanie, że ludzie byli wtedy niscy jest zupełnie fałszywe
Panuje powszechna opinia, że w średniowieczu ludzie byli o wiele niżsi niż dzisiaj. To mit. W rzeczywistości postura Europejczyków żyjących 1000 lat temu była wprost imponująca. I wiele mówi ona na temat warunków panujących w rzekomo ciemnych wiekach.
12.09.2023 09:24
Kompleksowe badania bioarcheologiczne, prowadzone w ostatnich dekadach, zupełnie zmieniły sposób, w jaki naukowcy postrzegają wzrost dawnych mieszkańców Starego Świata.
Koreańczycy i Rzymianie
Z pozoru chodzi o rzecz drobną. Można by pomyśleć: jakie znaczenie ma to czy ludzie byli o kilka centymetrów niżsi czy wyżsi? Wzrost to jednak cecha bezpośrednio związana z warunkami życia.
Społeczności zmagające się z głodem i pozbawione dostępu do urozmaiconej diety, a do tego narażone na długotrwały stres, już po kilkudziesięciu latach "kurczą się". Poprawa warunków bytowych prowadzi z kolei do szybkiego zwiększenia się średniego wzrostu.
Zależność tę dobrze widać na przykładzie Koreańczyków. Według danych z początku XXI wieku mężczyźni z Korei Południowej mają średnio niespełna 171 centymetrów wzrostu. Ich sąsiedzi z północy – od niemal 75 lat podporządkowani brutalnemu dyktatowi Kimów – są przeciętnie o 5 centymetrów niżsi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podobne zmiany widać też w materiale archeologicznym. Do sporego spadku średniego wzrostu doszło chociażby na obszarach podporządkowanych starożytnemu Rzymowi. Zhierarchizowany, oparty na wyzysku i kontroli wojskowej reżim sprawił, że mężczyźni w Italii skurczyli się o około 2,2 centymetrów w porównaniu do epoki żelaza. Zjawisko obserwowano też w Iberii, Brytanii i na innych podbijanych obszarach.
Co ważne, średni wzrost ludności zaczął się szybko zwiększać, gdy tylko cesarstwo upadło. Przyjmuje się, że stulecia VI-VIII stanowiły okres najgłębszego regresu cywilizacyjnego. Z perspektywy warunków życia musiał to być jednak czas olbrzymiej poprawy. Może nie dla elit, ale na pewno dla szerokich warstw społeczeństwa.
Ogromny przyrost we wczesnym średniowieczu
W czasach rzymskiej okupacji mężczyźni w Brytanii mieli tylko około 163 centymetrów wzrostu. We wczesnym średniowieczu (IX-XI wiek) – już ponad 173 centymetry! W Italii zmiana była mniejsza, ale też zauważalna: ze 164 centymetrów w czasach imperium do prawie 167 centymetrów w średniowieczu.
Taki przyrost obserwowano na całym obszarze dawniej podporządkowanym Cesarstwu Rzymskiemu. Dotyczył on rzecz jasna także kobiet. W Italii miały one w epoce antyku średnio 152 centymetry, a w kolejnej epoce – już prawie 155 centymetrów.
Wzrost w średniowieczu i dzisiaj
Profesor Richard H. Steckel zebrał wyniki trzydziestu różnych badań archeologicznych prowadzonych w szeroko rozumianej Europie Północnej. Na ich podstawie oszacował, że we wczesnym średniowieczu (IX-XI wiek) mężczyźni mieli średnio 173,4 centymetrów wzrostu.
Specjalista nie wziął pod uwagę mieszkańców krajów słowiańskich, z innych badań wiadomo jednak, że w Wielkopolsce w wiekach XI-XII średni wzrost mężczyzn wynosił 172 centymetry, a kobiet – 157 centymetrów.
Dzisiaj przeciętny wzrost jest tylko o kilka centymetrów wyższy. Dla całej Europy średnia dla mężczyzn wynosi nieco ponad 177 centymetrów.
Dlaczego ludzie średniowiecza byli tak wysocy?
Jakie były przyczyny zawrotnego odbicia w stosunku do czasów antycznych? Badacze wymieniają kilka kluczowych czynników.
Doszło do upadku represyjnego reżimu i zmniejszenia nierówności społecznych. Spadały też stopień urbanizacji i zagęszczenie ludności. Poza tym warunki pogodowe we wczesnym i pełnym średniowieczu były niezwykle korzystne.
W przybliżeniu od 900 do 1300 roku trwało tak zwane "średniowieczne optimum klimatyczne". Średnie temperatury w tym okresie wzrosły o około 2-3 stopnie, co przełożyło się na wydłużenie okresu wegetacji, zmniejszenie częstości klęsk żywiołowych i polepszenie areałów upraw. A tym samym także: na poprawę diety zwyczajnych Europejczyków.
Dlaczego panuje opinia, że w średniowieczu ludzie byli niscy?
Najlepsze warunki żywnościowe panowały na kontynencie w czasach, gdy Polską rządzili pierwsi Piastowie. Później średni wzrost mieszkańców Europy zaczął stopniowo spadać.
Rozwój miast, podwojenie się populacji kontynentu, powracające falami epidemie, a wreszcie pogorszenie klimatu sprawiły, że w późniejszym średniowieczu (XII-XIV wiek) mężczyźni mieli już średnio o 2 centymetry mniej (przeciętnie 171,5 cm).
Prawdziwy regres przyszedł jednak później, już po tym, jak epoka średniowieczna ustąpiła miejsca nowożytnej. I to za sprawą tego kryzysu do dzisiaj panuje przekonanie, że dawniej, a już zwłaszcza w "ciemnych wiekach" ludzie byli o wiele niżsi niż teraz.
W rzeczywistości średni wzrost z czasów wczesnego średniowiecza w wielu krajach osiągnięto ponownie dopiero w drugiej połowie XIX lub nawet na początku XX wieku.
Bibliografia
- Danubio M.E., Martella P., Sanna E., Changes in stature from the Upper Paleolithic to the Medieval period in Western Europe, "Journal of Anthropological Sciences", t. 95 (2017).
- Gowland R., Walther L., Human Growth and Stature [w:] The Science of Roman History. Biology, climate, and the future of the past, red. W. Scheidel, Princeton University Press 2018.
- Steckel R.H., New Light on the "Dark Ages": The Remarkably Tall Stature of Northern European Men during the Medieval Era, "Social Science History", t. 28 (2004).
Kamil Janicki, WielkaHistoria