Rusza budowa kolejnej szerokopasmowej sieci światłowodowej

Rusza budowa kolejnej szerokopasmowej sieci światłowodowej

Rusza budowa kolejnej szerokopasmowej sieci światłowodowej
Źródło zdjęć: © ˆ Keo - Fotolia.com
13.06.2013 12:00, aktualizacja: 13.06.2013 15:47

Ponad 29,6 mln zł kosztować ma budowa szkieletu Łódzkiej Regionalnej Sieci
Teleinformatycznej (ŁRST). Szkielet sieci, mającej zapewnić powszechny dostęp do szerokopasmowego
internetu w Łódzkiem, ma być gotowy do końca 2014 roku.

Umowę dotyczącą sieci szkieletowej w ramach I etapu projektu ŁRST podpisali w środę marszałek województwa łódzkiego oraz przedstawiciele konsorcjum Integrated Solutions i Telekomunikacji Polskiej SA, wybranego w trybie przetargu nieograniczonego. Wartość umowy to ponad 29,6 mln zł brutto.

Sieć szkieletowa w technologii światłowodowej powstanie między ośmioma szpitalami wojewódzkimi: w Łodzi, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie, Sieradzu, Warcie, Zgierzu i w Skierniewicach. W tych placówkach powstaną tzw. węzły szkieletowe.

- _ To będą węzły, do których będzie można dołączać bezpośrednio sieci dystrybucyjne, do których będą dołączani użytkownicy indywidualni _ - mówił po podpisaniu umowy Andrzej Zając, dyrektor sprzedaży Integrated Solutions.

Dzięki sieci światłowodowej dostęp do internetu dla mieszkańców województwa ma być szybszy i bezpieczniejszy. W ramach I etapu projektu położonych zostanie ponad 560 km światłowodów, pozostała część sieci zostanie wydzierżawiona od funkcjonujących operatorów. - _ Budujemy szkielet, o olbrzymiej przepustowości łącza światłowodowe, a węzły lokalizujemy w szpitalach, bo to ze względów logistycznych było najłatwiejsze _ - zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Z sieci szkieletowej w pierwszym etapie przede wszystkim skorzystają szpitale, bowiem będzie ona wykorzystywana dla potrzeb telemedycyny i e-zdrowia. Zastosowana technologia umożliwi m.in. szybkie przesyłanie treści w wysokiej rozdzielczości. Sieć ma także służyć do realizacji projektu Regionalnego Systemu Informacji Medycznej.

Pierwszy etap ŁRST kosztować ma w sumie 5. mln zł, z czego większość to środki unijne. Ma on się zakończyć w ciągu 16 miesięcy. Drugi etap - czyli rozbudowa sieci szkieletowej w południowej części województwa, gdzie jest najwięcej "białych plam", czyli miejsc całkowicie pozbawionych dostępu do szerokopasmowego internetu oraz tworzenie punktów dystrybucyjnych w siedzibach lokalnych samorządów - kosztować ma ok. 32 mln zł.

W drugim etapie konieczne jest uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej. - _ Spodziewamy się, że do końca czerwca będzie notyfikacja tego przedsięwzięcia, wtedy będziemy ogłaszać przetarg na etap drugi _ - dodał Stępień.

Zgodnie z założeniami projektu ŁRST w zasięgu sieci znajdzie się w sumie ponad 60. miejscowości i ponad 131 tys. gospodarstw domowych. Samorządowcy zachęcają do włączania się w tworzenie sieci m.in. operatorów telekomunikacyjnych i lokalne telewizje kablowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)