Rozszerzone opcje wyszukiwania w Google

Rozszerzone opcje wyszukiwania w Google

Rozszerzone opcje wyszukiwania w Google
Źródło zdjęć: © google
09.11.2009 15:57

Użytkownicy polskiej wersji wyszukiwarki Google.pl mogą już korzystać z nowych opcji wyszukiwania. Dzięki udostępnionym właśnie narzędziom można zawęzić i doprecyzować kryteria dla oczekiwanych wyników, które w efekcie będą dopasowane do potrzeb użytkownika, odsyłając go do wyselekcjonowanych źródeł

Opcje wyszukiwania, widoczne po lewej stronie od wyświetlanych wyników, pozwalają je dowolnie porządkować i modyfikować według różnych wariantów zapytań i potrzebnych odpowiedzi.

Obraz

Opcje wyszukiwania umożliwią sortowanie wyników na kilka różnych sposobów. Wśród dostępnych opcji znajdziemy m.in. takie, które:
- Pokazują tylko strony z określonym typem treści. Ogranicza to wyniki np. tylko do materiałów wideo, forów, blogów lub wiadomości. W przypadku zapytań o filmy czy książki, pozwala z łatwością wyszukać opinie opublikowane w sieci.
- Wyświetlają opisy stron www wraz z zawartymi na nich grafikami bądź z poszerzonym tekstem.
- Porządkują publikacje internetowe wg daty, co pozwala znaleźć najświeższe wyniki, ograniczając je do stron zaktualizowanych w ciągu ostatnich 24 godzin, tygodnia lub roku lub w wybranym okresie.
- Wybierają takie publikacje, których użytkownik jeszcze nie widział (opcja dostępna z uruchomionym ustawieniem zapisywania historii przeglądanych stron www).

Opcje wyszukiwania mogą być szczególnie pomocne w przypadku takich zapytań, które trudno wyrazić za pomocą słów kluczowych np. „Pokaż mi rozmowy o ‘Oskarach' na forach”. lub „Wyświetl strony o energii odnawialnej, opublikowane w ostatnim tygodniu, ale tylko takie, których jeszcze nie znam.

„Wciąż zastanawiamy się, jak poprawić komfort korzystania z wyszukiwarki. Wierzymy, że opcje wyszukiwania to krok we właściwym kierunku, pomagający użytkownikom szybko i łatwo dotrzeć do tych informacji, których potrzebują”. - powiedział Juergen Galler, Director of Product Management, Google.

Inżynierowie Google nieustannie pracują nad udoskonalaniem wyszukiwarki. Rozwijają między innymi takie funkcje, które pomagają porządkować wyniki graficznie np. na osi czasu lub według pokrewieństwa tematycznego. Wkrótce i one będą dostępne w opcjach wyszukiwania w języku polskim, dlatego zachęcamy do korzystania i śledzenia kolejnych funkcji wyszukiwarki Google.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)