Rosyjscy żołnierze przy granicy z Polską. Powstanie tam specjalny ośrodek

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Vitaly Neva
Adam Gaafar

30.08.2021 11:30

Rosyjscy żołnierze przybyli do Grodna, aby stworzyć wspólnie z Białorusinami centrum szkoleniowe dla sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej – poinformowało białoruskie ministerstwo obrony na swoim kanale w komunikatorze Telegram. Docelowo mają powstać trzy takie ośrodki – dwa kolejne planowane są w obwodach niżnonowogrodzkim i kaliningradzkim w Rosji.

Decyzja o utworzeniu ośrodka w Grodnie jest efektem marcowego porozumienia resortów obrony Rosji i Białorusi. Jak czytamy w komunikacie białoruskiego resortu, Federacja Rosyjska wysłała do miasta jednostki przeciwlotnicze sił rakietowych. 3 września do portu lotniczego Baranowicze, który od siedmiu lat jest wykorzystywany jako baza rosyjskich wojsk, przybędą natomiast samoloty Su-30SM. Liczba tych maszyn oraz kontyngent rosyjskich wojsk na Białorusi nie zostały ujawnione.

Ośrodek tuż przy granicy z Polską

Jak zauważa Agencja Reutera, "posunięcie to prawdopodobnie zwiększy napięcia pomiędzy Białorusią i jej sąsiadami, Polską i Litwą". Grodno, w którym ma powstać ośrodek szkoleniowy, jest bowiem położone blisko granicy z tymi państwami.

Reuters przypomina, że prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w zeszłym miesiącu, iż nie zawaha się sprowadzić do kraju rosyjskich żołnierzy, jeśli będzie tego wymagać bezpieczeństwo narodowe. Podkreślał wówczas, że na ten moment nie widzi jednak takiej potrzeby.

Warto nadmienić, że niedługo rozpoczną się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2021. Część manewrów, które zaplanowano na 10-16 września, odbędzie się niedaleko polskiej granicy. Zgodnie z zapowiedziami w ćwiczeniach weźmie udział ok. 200 tys. żołnierzy, 80 samolotów i śmigłowców oraz 760 jednostek sprzętu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie