Rosjanie mają największy wieżowiec w Europie. Jest siedzibą Gazpromu

Rosjanie mają największy wieżowiec w Europie. Jest siedzibą Gazpromu
Źródło zdjęć: © Viktor Sukharukov
Arkadiusz Stando

01.08.2018 12:58, aktual.: 01.08.2018 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łachta Centr to aktualnie największy drapacz chmur w Europie. Składający się z 87 kondygnacji budynek ma wysokość 462 metrów (razem z iglicą). Wieżowiec mieści się w Petersburgu.

Gigantyczny biurowiec Łachta Centr jest nową siedzibą rosyjskiego koncernu Gazprom. Na potrzeby Rosjan, jego zaprojektowaniem zajął się brytyjski architekt Tonny Kettle. Zbudowana niedawno Łachta Centr jest teraz drugim co do wielkości budynkiem Europy. Liderem pozostaje wieża telewizyjna Ostankino w Moskwie, mierząca 540 metrów.

Budowa giganta ruszyła w 2012 roku, a na początku tego roku budynek osiągnął szczytową wysokość 462 metrów.

Łachta Centr jest ogromnym zwiększeniem powierzchni biurowej dla Petersburga. Budynek ma około 400 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego spora część stanie się biurami. Dzięki Łachta Centr, Petersburg może pierwszy raz w historii prześcignąć Moskwę w tej statystyce. Sugeruje się 267 do 250 tysięcy metrów kwadratowych.

Kompleks biurowy ma doskonale prowadzony profil na Instagramie. Widoki z różnych perspektyw robią wrażenie, ta budowla jest nie tylko gigantyczna, ale i piękna. Szczególnie dobrze wygląda podczas zachodu Słońca.

Budynek chociaż ogromny i imponujący, to w porównaniu ze światowymi gigantami jest malutki. Aktualny lider jest blisko dwa razy wyższy. Burdż Chalifa ma wysokość 828 metrów. Natomiast 462-metrowy Łachta Centr plasuje się aktualnie na 11. miejscu pośród największych drapaczy chmur.

Właściciele wieżowca mieli problem z dobraniem odpowiedniej nazwy. Początkowo budynek miał być ochrzczony jako "Gazprom Siti", następnie "Ochta Centr", aż w końcu stał się Łachta Centr. Druga nazwa miała pochodzić od dzielnicy, przy której planowano budowę. Było to jednak miejsce wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO i po wielu protestach przeniesiono projekt w inną część Petersburga.

wieżowiecdrapacz chmurbudynek
Komentarze (145)