Rosja wyda prawie 6 milionów dolarów na park jurajski
Rząd rosyjski jest gotów przydzielić bajeczną kwotę na rozwój ośrodka, w którym zostanie sklonowany mamut, a także inne zwierzęta wyniszczone podczas epoki lodowcowej. Budową laboratorium szczególnie jest zainteresowany Władimir Putin.
31.08.2018 11:17
O takich planach prezydenta Federacji Rosyjskiej poinformował serwis The Siberian Times. Oficjalnie Władimir Putin powiadomi o tym podczas 4. Wschodniego Forum Ekonomicznego, które odbędzie się 11 września we Władywostoku. Specjalny laboratorium ma powstać w ramach projektu Północno-Wschodniego Federalnego Uniwersytetu im. Ammosowa.
Wartość budowy tego centrum naukowego wyniesie 5,9 milionów dolarów (około 22 miliony złotych) i powstanie w Jakucku. Głównym zadaniem naukowców będzie wydzielenie DNA z zachowanych komórek szczątków zwierząt i wyhodowaniem z nich mamutów, nosorożców włochatych, lwów jaskiniowych oraz pradawnych ras koni. Możliwe to będzie dzięki wyjątkowym warunkom pogodowym panującym w tej części Rosji – wieczna marzlina potrafiła zachować materiał genetyczny w stanie niemal nienaruszonym. Rosyjscy naukowcy będą współpracowali z zespołem naukowym z Korei Południowej, by sklonować te dawno wymarłe zwierzęta.
W Jakucji znaleziono niemal 80 procent unikalnych szczątków zwierząt z epok Plejstocenu i Holocenu. Przypomnijmy, że przed naszą erą mamuty żyły jednocześnie z naszymi przodkami. Były one źródłem pożywienia dla ludzi, dostarczały także materiałów do wyrobu okryć (skóry), sprzętów domowych, narzędzi i ozdób (kości, ciosy). Kości wykorzystywane były sporadycznie również do budowy paleolitycznych domostw, czego ślady odnaleziono między innymi w miejscowości Meziriczi na Ukrainie. Te zwierzęta wyginęły około 10 tysięcy lat temu w wyniku ocieplenia się klimatu. Naukowcy uważają, że mamuty przetrwały na Wyspie św. Pawła na Alasce do okresu około 3,2 tysięcy lat p.n.e., a na Wyspie Wrangla miały żyć jeszcze 2 tysiące lat p.n.e.
Centrum naukowe będzie współpracowało z południowokoreańską Fundacją Badań Biotechnologicznych SOOAM kierowaną przez profesora Hwang Woo-Suka i George’em Churchem z Uniwersytetu Harvarda. Ten ostatni do 2020 roku planuje zaaplikować geny mamuta do embrionu słonia azjatyckiego. W przypadku, gdyż eksperyment uda się, powstanie hybryda mamuta i słonia.
Oprócz tego, w ramach powstania ośrodka na Syberii ma pojawić się też Park Plejstoceński, w którym przedstawiciele ożywionych gatunków będą żyły w umowach podobnych do czasów zlodowacenia.