Rosja uzbroi Flotę Bałtycką w rakiety S‑400. "Polska w zasięgu"
26.02.2018 08:35, aktual.: 25.03.2022 12:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Moskwa zapowiada poważne wzmocnienie swoich sił w obwodzie kaliningradzkim. - Flota Bałtycka otrzyma w tym roku zestawy rakiet Triumf, nowe okręty oraz dodatkowe myśliwce i helikoptery - zapowiedział wiceadmirał Aleksandr Nosatow.
Dowódcy Floty Bałtyckiej poinformował, że w ramach modernizacji podległe mu jednostki otrzymają nowe nowe okręty rakietowe, systemy obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf, zmodernizowane samoloty wielozadaniowe Su-30SM oraz śmigłowce Ka-27M.
Kreml już wcześniej zapowiadał, że w odpowiedzi na tarczę antyrakietową rozmieści nad Bałtykiem systemy S-400 Triumf. W ich zasięgu znajdą się kraje bałtyckie i Polska.
Jak zauważa defence24.pl, wspomniane okręty to jednostki projektu 22800 typu Karakurt. Sami Rosjanie chwalą się, że mają "szybkość niszczyciela, wymiary małej korwety, a siłę ognia jak w przypadku krążownika". Okręty uzbrojone są w rakiety manewrujące.
Portal dodaje, że do tej pory lotnictwo morskie Floty Bałtyckiej wykorzystywało sześć samolotów Su-30SM i zaledwie jeden zmodernizowany śmigłowiec Ka-27M. Wiceadmirał Nosatow nie podał liczby maszyn, które wzmocnią jego jednostki w 2018 roku.
System rakietowy ziemia-powietrze
System S-400 Triumf to obecnie najnowocześniejszy kompleks przeciwlotniczy i przeciwrakietowy znajdujący się w służbie rosyjskich sił zbrojnych. Może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na wiele celów. Jego maksymalny zasięg to 400 kilometrów, choć na większych dystansach może zwalczać tylko cięższe i powolniejsze samoloty - np. transportowe czy wczesnego ostrzegania.
Według Rosji S-400 jest w stanie skutecznie strącić także samoloty skonstruowane w technologii, która zapewnia niską wykrywalność przez radary. Triumf może też zestrzelić pociski manewrujące oraz niektóre typy rakiet balistycznych.
Pierwsze systemy S-400 weszły do użytku w 2004 roku. Broń została zaprojektowana przez koncern Almaz-Antej, który specjalizuje się w konstruowaniu pocisków rakietowych. Do 2020 roku Rosja ma mieć ich około 450, z czego większość w regionach przygranicznych i morskich.
Źródła: defence24.pl, mil.ru, WP