Rosja uzbroi Flotę Bałtycką w rakiety S‑400. "Polska w zasięgu"
Moskwa zapowiada powa żne wzmocnienie swoich sił w obwodzie kaliningradzkim. - Flota Bałtycka otrzyma w tym roku zestawy rakiet Triumf, nowe okręty oraz dodatkowe myśliwce i helikoptery - zapowiedział wiceadmirał Aleksandr Nosatow.
Dowódcy Floty Bałtyckiej poinformował, że w ramach modernizacji podległe mu jednostki otrzymają nowe nowe okręty rakietowe, systemy obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf, zmodernizowane samoloty wielozadaniowe Su-30SM oraz śmigłowce Ka-27M.
Kreml już wcześniej zapowiadał, że w odpowiedzi na tarczę antyrakietową rozmieści nad Bałtykiem systemy S-400 Triumf. W ich zasięgu znajdą się kraje bałtyckie i Polska.
Zobacz także: Jacek Żakowski: "Pierwszy raz mamy doniesienie ze środka rosyjskiego układu wokół Macierewicza"
Jak zauważa defence24.pl, wspomniane okręty to jednostki projektu 22800 typu Karakurt. Sami Rosjanie chwalą się, że mają "szybkość niszczyciela, wymiary małej korwety, a siłę ognia jak w przypadku krążownika". Okręty uzbrojone są w rakiety manewrujące.
Portal dodaje, że do tej pory lotnictwo morskie Floty Bałtyckiej wykorzystywało sześć samolotów Su-30SM i zaledwie jeden zmodernizowany śmigłowiec Ka-27M. Wiceadmirał Nosatow nie podał liczby maszyn, które wzmocnią jego jednostki w 2018 roku.
System rakietowy ziemia-powietrze
System S-400 Triumf to obecnie najnowocześniejszy kompleks przeciwlotniczy i przeciwrakietowy znajdujący się w służbie rosyjskich sił zbrojnych. Może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na wiele celów. Jego maksymalny zasięg to 400 kilometrów, choć na większych dystansach może zwalczać tylko cięższe i powolniejsze samoloty - np. transportowe czy wczesnego ostrzegania.
Według Rosji S-400 jest w stanie skutecznie strącić także samoloty skonstruowane w technologii, która zapewnia niską wykrywalność przez radary. Triumf może też zestrzelić pociski manewrujące oraz niektóre typy rakiet balistycznych.
Pierwsze systemy S-400 weszły do użytku w 2004 roku. Broń została zaprojektowana przez koncern Almaz-Antej, który specjalizuje się w konstruowaniu pocisków rakietowych. Do 2020 roku Rosja ma mieć ich około 450, z czego większość w regionach przygranicznych i morskich.
Źródła: defence24.pl, mil.ru, WP