Rosja. Testy hipersonicznych pocisków Cyrkon na okrętach podwodnych jeszcze w tym roku

Rosja planuje kolejne testy pocisków hipersonicznych Cyrkon
Rosja planuje kolejne testy pocisków hipersonicznych Cyrkon
Źródło zdjęć: © YouTube
Michał Prokopowicz

09.03.2021 19:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjska Agencja Prasowa TASS poinformowała, że tamtejsza armia jeszcze w tym roku planuje przeprowadzić testy hipersonicznych pocisków Cyrkon na okrętach podwodnych. Nowa broń może wejść do służby już w 2022 roku.

Rosyjska agencja TASS powołując się na wiarygodne źródło w tamtejszym resorcie obrony poinformowała, że już w czerwcu 2021 roku mogą się odbyć pierwsze testy pocisków hipersonicznych Cyrkon wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Do tej pory broń była udanie testowana wyłącznie na nawodnych okrętach wojskowych.

Agencja dodaje, że jeżeli zaplanowane na lato próby zakończą się pomyślnie, to pociski wejdą do służby w pierwszej połowie 2022 roku. Oznacza to, że Rosja w przeciągu roku może znaleźć się w posiadaniu broni, która zdaniem Władimira Putina nie ma odpowiedników na świecie.

Cyrkon jest hipersonicznym pociskiem manewrującym, który prezydent Rosji wymieniał wśród perspektywicznych krajowych rodzajów uzbrojenia, określając jego prędkość na ok. 9 machów, a zasięg na ponad 1 000 km. Pocisk wystrzeliwany z okrętów ma być zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych.

Według rosyjskich mediów pocisk jest testowany od 2011 roku. Zdaniem wojskowych ekspertów, Cyrkon stanie się jednym z narzędzi "powstrzymywania", po które Rosja może sięgnąć, jeżeli USA rozmieszczą pociski rakietowe w Europie.

Rosja ujawnia plany dotyczące okrętów podwodnych

Rosyjska Agencja Prasowa TASS poinformowała także o planach Kremla związanych z budową okrętów podwodnych. Wśród nich warto wymienić prace nad strategicznymi jednostkami projektu 955A Boriej-A. Obecnie trwa budowa Kniazia Olega, Gienieralissimusa Suworowa, Impieratora Aleksandra III i Kniazia Pożarskiego. Wcześniej do użytku oddano okręt K-549 Kniazʹ Władimir.

TASS podaje, że jeszcze w tym roku rozpoczną się państwowe próby z udziałem K-329 Biełgorod, okrętu specjalnego przeznaczenia projektu 09852, pierwszego nosiciela wielkogabarytowych torped z napędem jądrowym 2M39 Posejdon.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (106)
Zobacz także