Rosja testuje okręt atomowy. Ma przenosić drony z głowicami jądrowymi
Rosja testuje na Morzu Białym okręt z napędem nuklearnym K-329 "Biełgorod", zdolny do przenoszenia podwodnych bezzałogowców "Posejdon" 2M39. Jak podaje Defence24, drony mają być niewykrywalne dla systemów przeciwtorpedowych.
Według informacji podawanych przez rosyjskie media państwowe, okręt wypłynął na morze 25 czerwca. K-329 "Biełgorod" ma 184 m długości, co czyni z niego największy rosyjski okręt podwodny, zbudowany w ciągu ostatnich 30 lat.
Zwodowana w kwietniu 2019 roku jednostka jest zdolna przenosić torpedy "Posejdon" – podwodne drony o napędzę nuklearnym. Bezzałogowce będą wyposażone w głowice jądrowe o mocy do 2 megaton.
Serwis The Barents Observer donosi, że K-329 "Biełgorod" będzie również działał jako statek matka dla mniejszych okrętów podwodnych, takich jak AS-12 "Łoszarik" oraz może transportować sprzęt wojskowy przeznaczony do działań na dnie morskim.
Defence24 podaje z kolei, że testy okrętu potrwają do września, a docelowo wejdzie on do służby pod koniec roku. W mediach społecznościowych pojawiły się już zdjęcia i filmy przedstawiające "Biełgorod" w pełnej krasie.
Wracając do samego "Posejdona", mierzy on 20 metrów długości, może operować na głębokościach do jednego kilometra i rozwijać prędkość 200 km/h. Atomowe drony mają przeciwdziałać wszelkim systemom przeciwtorpedowym przeciwnika.
Zgodnie z założeniami, na stanie rosyjskiego uzbrojenia znajdą się 32 torpedy "Posejdon", które zostaną rozdzielone pomiędzy Flotę Północną i Oceanu Spokojnego. Oprócz K-329 "Biełgorod", drony będzie przenosił okręt "Chabarowsk". Obie te jednostki zostały zbudowane w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku.