Rosja straszyła. Okazuje się, że ISS może poradzić sobie bez niej

Rosja od początku inwazji na Ukrainę groziła podejmowaniem różnych działań, których skutki miałyby uderzyć w Zachód. Wśród nich pojawiły się również te dotyczące opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przez Roskosmos. Jak się okazuje, rosyjskie wsparcie nie jest niezastąpione. Na pomoc ruszył SpaceX i Northrop Grumman.

NASA szuka nowych rozwiązań dla ISS.
NASA szuka nowych rozwiązań dla ISS.
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Dmitrij Rogozin, szef Roskosmos od początku brutalnego ataku Rosji na Ukrainę sugeruje, że opuszczenie ISS przez Rosję będzie poważnym problemem dla Amerykanów. Wśród jego wypowiedzi można znaleźć m.in. stwierdzenie, że USA musiałaby użyć "miotły", aby polecieć w kosmos, ponieważ Rosja nie będzie już udostępniać swoich silników rakietowych USA, czy "żarty" dotyczące transportu amerykańskich astronautów z i na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

NASA szuka nowych rozwiązań dla ISS

Wspomniane wypowiedzi oraz obecna sytuacja na Ukrainie oddziałuje na relacje pomiędzy Roskosmosem, oraz NASA. Amerykańska agencja kosmiczna nie może pozwolić sobie na bezczynność i uzależnienie od decyzji Rosjan, dlatego podjęła nowe działania, aby zapewnić ciągłość dostaw ładunków oraz eksperymentów naukowych (zarówno swoich, jak i międzynarodowych partnerów) na ISS. NASA postanowiła zwiększyć liczbę lotów cargo obsługiwanych przez komercyjne podmioty.

W opublikowanym 25 marca oświadczeniu agencja przekazała, że w ramach kontraktów Commercial Resupply Services-2 (CRS-2) zamówiono 12 dodatkowych misji, które będą wspierać prawidłowe funkcjonowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wspomniane misje będą obsługiwane przez dwie amerykańskie firmy - Northrop Grumman i SpaceX. Każdy z podmiotów będzie odpowiadał za 6 z nich i zapewni zaopatrzenie stacji do 2026 roku.

W ramach kontraktów Commercial Resupply Services-2 (CRS-2) NASA zleciła do tej pory 32 misje uzupełniania ładunków potrzebnych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sumie 14 z nich przyznano Northrop Grumman, trzy Sierra Nevada Corporation (obecnie Sierra Space) i 15 misji dla SpaceX, kosmicznej firmy Elona Muska.

Wybrane dla Ciebie