Rosja. Odkryto pięć nowych wysp świata. Nie mieliśmy o nich pojęcia

Rosja. Odkryto pięć nowych wysp świata. Nie mieliśmy o nich pojęcia

Rosja. Odkryto pięć nowych wysp świata. Nie mieliśmy o nich pojęcia
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
23.10.2019 12:04

Rosjanie potwierdzają wcześniejsze doniesienia. Nasza wiedza jest teraz bogatsza o pięć nowych wysepek świata. Ale to nie jest dobra informacja.

Pięć nowych wysepek odkryto na archipelagu Nowa Ziemia. To dosyć słynne miejsce, mogliście już wcześniej o nim słyszeć, chociaż to absolutny koniec świata. Za czasów ZSRR przeprowadzano tam wiele prób jądrowych, w tym najsłynniejszą - Car Bombę.

Nowa Ziemia - aż pięć nowych wysepek

Nowo odkryte wysepki nie powstały jednak w wyniku testów broni jądrowej. Niemniej jednak, informacje o ich odkryciu potwierdził vice-admirał Rosyjskiej Floty Północnej, Aleksandr Alekseyevich Moiseyev. Wyjaśnił także, dlaczego nigdy wcześniej ich nie widzieliśmy. Były przykryte grubą warstwą lodu.

Po raz pierwszy o odkryciu poinformowano w sierpniu tego roku, ale teraz okazuje się, że Rosjanie wiedzieli o nowych wyspach od 2016 roku. Zostały zauważone przez studentkę, Marinę Migunovą, która analizowała zdjęcia satelitarne terenów Nowej Ziemi.

Naukowcy przeprowadzili więc ekspedycję, w celu bliższego poznania topografii regionu. Nowe wysepki znajdowały się w okolicy Wyspy Północnej. Wedle analiz badawczych, dwie z nich są wręcz malutkie. Ich rozmiary to około 30 na 30 metrów. Ale największa z nich pokrywa powierzchnię aż 54500 metrów kwadratowych.

Nie pięć, a nawet sześć nowych wysp. A będzie ich jeszcze więcej

Podczas ekspedycji odkryto także szósty, nieznany wcześniej kawałek lądu. Znajduje się w archipelagu Ziemi Franciszka Józefa. Wcześniej omyłkowo uznawano tą wyspę za półwysep. Rosyjscy naukowcy nie są zaskoczeni odkryciem sześciu wysp.

Zwracają uwagę, że dzisiejsza wiedza w temacie zmian klimatycznych i roztapiania lodowców powinna nas uświadomić - takie rzeczy się dzieją i będą się dziać. Nowo odkryte wysepki są niewielką częścią tego, co odkryły arktyczne lody. Mówią o nawet kilkunastu innych kawałkach Ziemi, które można by już teraz potwierdzić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)