Rosja karze więzieniem za korzystanie z Bitcoina

Rosja karze więzieniem za korzystanie z Bitcoina12.03.2016 13:16
Rosja karze więzieniem za korzystanie z Bitcoina
Źródło zdjęć: © ViewApart - Fotolia.com

Jak donosi rosyjska agencja Interfax, rosyjskie ministerstwo finansów przygotowało poprawkę do ustawy o walutach cyfrowych, takich jak Bitcoin.

Przygotowana przez rosyjskie ministerstwo poprawka bardzo zaostrza kary za tworzenie i dystrybuowanie cyfrowych walut. Do tej pory, według rosyjskiego prawa mogło się to spotkać z koniecznością odbycia roku "prac społecznych" (w przypadku grup zorganizowanych nawet dwóch lat), natomiast obecnie kary zostały znacznie podwyższone.

Osoby emitujące waluty cyfrowe trafią do więzienia na cztery lata, zaś jeśli związane są z sektorem usług finansowych (np. kierownictwo banków) - nawet na siedem lat. Mało tego, zapłacą jeszcze kary finansowe w wysokości od 500 tysięcy do 1 miliona rubli (ok. 30-60 tysięcy złotych).

Czemu Rosja tak mocno walczy z cyfrowymi walutami? Rosyjskie Ministerstwo Finansów deklaruje, że są one wykorzystywane do działań finansowych niezgodnych z rosyjskim prawem, a także do prania brudnych pieniędzy. Można się jednak domyślać, że chodzi też o zwyczajny brak kontroli nad tym zjawiskiem - sytuację, której Rosja bardzo nie lubi.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Najpopularniejsze złośliwe oprogramowanie w Polsce

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)