Rosja już nie chce amerykańskiej elektroniki - zrobi sobie własną

Rosja już nie chce amerykańskiej elektroniki - zrobi sobie własną

Rosja już nie chce amerykańskiej elektroniki - zrobi sobie własną
Źródło zdjęć: © chip.pl
22.06.2014 10:22, aktualizacja: 22.06.2014 13:43

Jak poinformowała agencja Itar-Tass, rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu planuje wymianę amerykańskich procesorów Intela i AMD układami rodzimej produkcji o swojsko brzmiącej nazwie Bajkał.

Procesory Bajkał zostaną zaprojektowane i wyprodukowane w ramach wartego kilkadziesiąt milionów dolarów kontraktu przez rosyjskiego producenta superkomputerów T-Platforms we współpracy z firmą Rostec i państwowym Rosnano. Na początku wypuszczone zostaną procesory Bajkał M i M/S, zaprojektowane w oparciu o 64-bitowe jądro układu Cortex A57 brytyjskiej firmy ARM. Wiadomo, że będą pracowały z taktowaniem 2 GHz, natomiast żadne inne szczegóły techniczne nie zostały podane. Możemy się tylko domyślać, że prawdopodobnie będą to układy 4-rdzeniowe, tak jak oryginalny Cortex A57. Nowe Bajkały przeznaczone będą dla komputerów osobistych i małych serwerów i mają wejść na rynek w przyszłym roku.

Rosjanie planują instalację procesorów Bajkał w komputerach rządowych i urządzeniach należących do państwowych firm, co w sumie daje około 700 tysięcy komputerów osobistych rocznie o wartości 500 milionów dolarów oraz około 300 tysięcy serwerów o wartości 800 milionów dolarów. Całkowita wielkość tego rynku w Rosji obliczana jest na około 5 milionów urządzeń rocznie, a jego wartość na 3,5 miliarda dolarów.

_ Zdjęcie chipu pochodzi z serwisu Shutterstock. _

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Pojeźdź białym BMW M3 po Warszawie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)