Rosja dalej działa w kosmosie. Wystrzelono nowy wojskowy statek

Pomimo utraty wielu międzynarodowych partnerów, Rosja nie przerywa swoich działań w kosmosie. 28 kwietnia wystrzelono nowy wojskowy statek kosmiczny na orbitę geostacjonarną, który wkrótce może działać w przestrzeni powietrznej Ukrainy.

Start rakiety Angara-A5.
Start rakiety Angara-A5.
Źródło zdjęć: © wikimedia.pl | Ekaterina Smola

Zgodnie ze wstępnym raportem NASA Spaceflight rosyjski statek kosmiczny wystrzelono na orbitę geostacjonarną na rakiecie Angara 1.2. Na razie jednak niewiele wiadomo o ładunku wystrzelonym na rakiecie. Potwierdzono jedynie nazwę - Kosmos 2555. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest satelita radarowy zaprojektowany specjalnie dla rosyjskiego wojska, by wspomóc jego działania na Ukrainie.

Nowa misja wystartowała z kosmodromu Plesieck i była pierwszym udanym startem Angara 1.2. Wariant tej rakiety został specjalnie zbudowany do przenoszenia ładunków na niską orbitę okołoziemską.

Start, który miał miejsce 28 kwietnia, był jednym z trzech zaplanowanych na ten rok. Drugi lot zostanie przeprowadzony przez Roskosmos, a ostatni będzie komercyjnym lotem zorganizowanym przez Koreę Południową. Angara 1.2 zostanie w nich zastąpiona przez bardziej uniwersalną Angarę A5.

Najbliższy start planowany jest na lipiec. Wtedy na orbitę geostacjonarną zostanie wyniesiony satelita komunikacyjny Ekspress-AMU. Lot zaplanowany przez Koreańczyków ma odbyć się jeszcze w tym roku. Jednak w związku z tym, że wielu międzynarodowych partnerów rezygnuje ze współpracy z Rosją, ten start również może zostać odwołany.

Następnie Angara nie poleci ponownie aż do grudnia 2023 r., kiedy to ma podnieść pierwszy bezzałogowy lot rosyjskiej kapsuły załogi Oriol.

Zobacz też: Tak brzmi wiatr na Marsie. NASA udostępnia niesamowite nagranie [Wideo]

Wybrane dla Ciebie