Rosja dalej działa w kosmosie. Wystrzelono nowy wojskowy statek

Rosja dalej działa w kosmosie. Wystrzelono nowy wojskowy statek

Start rakiety Angara-A5.
Start rakiety Angara-A5.
Źródło zdjęć: © wikimedia.pl | Ekaterina Smola
03.05.2022 12:10, aktualizacja: 04.05.2022 13:49

Pomimo utraty wielu międzynarodowych partnerów, Rosja nie przerywa swoich działań w kosmosie. 28 kwietnia wystrzelono nowy wojskowy statek kosmiczny na orbitę geostacjonarną, który wkrótce może działać w przestrzeni powietrznej Ukrainy.

Zgodnie ze wstępnym raportem NASA Spaceflight rosyjski statek kosmiczny wystrzelono na orbitę geostacjonarną na rakiecie Angara 1.2. Na razie jednak niewiele wiadomo o ładunku wystrzelonym na rakiecie. Potwierdzono jedynie nazwę - Kosmos 2555. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest satelita radarowy zaprojektowany specjalnie dla rosyjskiego wojska, by wspomóc jego działania na Ukrainie.

Nowa misja wystartowała z kosmodromu Plesieck i była pierwszym udanym startem Angara 1.2. Wariant tej rakiety został specjalnie zbudowany do przenoszenia ładunków na niską orbitę okołoziemską.

Start, który miał miejsce 28 kwietnia, był jednym z trzech zaplanowanych na ten rok. Drugi lot zostanie przeprowadzony przez Roskosmos, a ostatni będzie komercyjnym lotem zorganizowanym przez Koreę Południową. Angara 1.2 zostanie w nich zastąpiona przez bardziej uniwersalną Angarę A5.

Najbliższy start planowany jest na lipiec. Wtedy na orbitę geostacjonarną zostanie wyniesiony satelita komunikacyjny Ekspress-AMU. Lot zaplanowany przez Koreańczyków ma odbyć się jeszcze w tym roku. Jednak w związku z tym, że wielu międzynarodowych partnerów rezygnuje ze współpracy z Rosją, ten start również może zostać odwołany.

Następnie Angara nie poleci ponownie aż do grudnia 2023 r., kiedy to ma podnieść pierwszy bezzałogowy lot rosyjskiej kapsuły załogi Oriol.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie