Rosja buduje "niewidzialnego" drona bojowego

Rosja buduje "niewidzialnego" drona bojowego

XQ-58A Valkyrie, którego rosyjski dron jest kopią
XQ-58A Valkyrie, którego rosyjski dron jest kopią
Bolesław Breczko
25.08.2020 15:39

Na targach wojskowych w Moskwie Forum Army-2020 zaprezentowano makietę drona bojowego, rozwijanego przez zakłady Kronstadt. Dron ma w przyszłości współpracować z myśliwcami Su-36 i Su-57.

Podczas największych w Rosji targów technologii wojskowych firma Kronstadt zaprezentowała koncepcję drona bojowego w technologii "stealth". Jak zauważają eksperci, jest to kopia amerykańskiego systemu XQ-58A Valkyrie.

Rosyjski dron nazywa się "Grom", będzie przeznaczony do wykonywania różnorodnych misji i nie będzie wymagał pasa startowego do działania. Na liście jego potencjalnych zdolności znajdują się misje rozpoznawcze, walki elektronicznej, atakowania celów. Grom będzie mógł wykonywać misje zarówno samodzielnie, jak i w roli wsparcia dla pilotów innych samolotów. W przyszłości ma współpracować przede wszystkim z myśliwcami Su-35 i Su-57.

Pierwszy, rosyjski dron latający będzie według ekspertów kopią XQ-58A Valkyrie z małymi zmianami. Ten amerykański dron rozwijany przez firmę Kratos Unmanned Aerial Systems ma łączyć w sobie wielozadaniowe możliwości z niskimi kosztami wykonania i użytkowania. Ma być też odpowiedzią na stale rosnące koszty wykorzystania klasycznych, załogowych samolotów wojskowych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (289)