Rok 2014: 1 mld mobilnych użytkowników usług cloud computing

Rok 2014: 1 mld mobilnych użytkowników usług cloud computing

10.09.2009 15:17, aktual.: 11.09.2009 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2014 roku liczba użytkowników telefonów komórkowych korzystających z usług zdalnego dostępu do danych (tzw. cloud computing) ma osiągnąć 1 mld - przewiduje firma analityczna ABI Research. Korzystać ma z niej prawie co piąty użytkownik komórek, podczas gdy w ubiegłym roku korzystał z niego zaledwie co setny.

W ubiegłym roku z tego typu usług korzystało zaledwie 42,8 mln użytkowników na całym świecie, co stanowi około 1,1% bazy wszystkich klientów sieci komórkowych. Według analityków z ABI Research, do 2014 roku ich liczba wzrośnie do 998 mln, co stanowić będzie około 19% wszystkich użytkowników telefonów.

Najbardziej popularnymi usługami będą aplikacje związane z nawigacją. Wśród nich znajdą się nie tylko same nawigacje GPS czy mapy, ale również usługi ściśle powiązane z aktualnym położeniem użytkownika.

Równie dużą grupę mają stanowić aplikacje pozwalające na zdalne zawiadywanie różnymi funkcjami - od ogrzewania mieszkania do kontroli kamer monitorujących pomieszczenia czy określony teren.

Eksperci oczekują, że od 2010 roku nastąpi znaczne przyspieszenie jeśli chodzi o promocję tego typu rozwiązań. To sprawi, że do 2014 roku aplikacje zapewniające obsługę takich funkcji staną się wiodącym oprogramowaniem na rynku. Będzie ono oparte o istniejące już platformy takich firm jak Google, Amazon czy Force.com.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)