Rok 2009 w telekomunikacji i informatyce

Rok 2009 w telekomunikacji i informatyce

22.12.2009 12:09, aktual.: 22.12.2009 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podpisanie porozumienia pomiędzy Urzędem Komunikacji Elektronicznej i
Telekomunikacją Polską, wyłonienie zwycięzcy przetargu na telewizję mobilną i rozpoczęcie
cyfryzacji naziemnej telewizji - wydarzenia te należały do najczęściej komentowanych w branży ITC w 2009 roku.

Przedstawiamy kalendarium najważniejszych wydarzeń na rynku teleinformatycznym w mijającym roku.

STYCZEŃ

14.1. - Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski poinformował, że pierwsze "wyspy cyfrowe", czyli obszary, na których będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową, powstaną we wrześniu br. w Zielonej Górze, Żaganiu, Warszawie i w Poznaniu. Zaznaczył też, że w marcu 2010 r. naziemną telewizję cyfrową będą mogli odbierać mieszkańcy: Kalisza, Częstochowy, Opola, Szczecina, Bydgoszczy, Wrocławia, Lublina, Olsztyna, Konina, Piły, Białogardu, Świnoujścia, Koszalina, Lęborka, Płocka, Opoczna, Jeleniej Góry, Kłodzka, Zakopanego, Rabki, Dęblina, Zamościa, Elbląga, Giżycka, Iławy i okolic tych miejscowości.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

15.1. - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że firmy oferujące połączenia telefoniczne oraz internet - Aster, Dialog i Tele2 - ograniczały prawa odbiorców usług telekomunikacyjnych. Za nieuczciwe praktyki musiały zapłacić łącznie ponad 7 mln zł kary.

LUTY

2.2. - Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił wyniki badań Centrum Badań Marketingowych INDICATOR, zgodnie z którymi w 67 proc. gospodarstw domowych w Polsce jest komputer, a 79,6 proc. z nich posiada dostęp do internetu. Ponad połowa (52 proc.) ma w domu łącze o prędkości od 256 kb/s do 1 Mb/s, a 34,8 proc. korzysta z połączeń o prędkości 1 Mb/s lub większej.

4.2. - Premier Donald Tusk odwołał Andrzeja Panasiuka ze stanowiska wiceministra infrastruktury i powołał na to stanowisko Magdalenę Gaj. Wcześniej pracowała w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

MARZEC

6.3. - Spółka INFO-TV-FM wygrała konkurs na operatora telewizji mobilnej, odbieranej m.in. w telefonach komórkowych. Jej oferta w konkursie była najlepsza - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Konkurs przegrała spółka Mobile TV, utworzona przez czterech operatorów telefonii komórkowej: Polkomtel (Plus)
, PTK Centertel (Orange)
, Polską Telefonię Cyfrową (Era) i P4 (Play).

12.3. - Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym w każdym nowym budynku inwestor będzie musiał założyć łącza telekomunikacyjne; wcześniej nie musiał tego robić. Instalacja musi obejmować odcinek od połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną - do gniazda abonenckiego. Nowe przepisy zobowiązują inwestorów do założenia łączy telekomunikacyjnych, które pozwalają na podłączenie telefonu, radia, telewizji i internetu.

19.3. - Sejm uchwalił nowelizację Prawa telekomunikacyjnego. Nowela nadaje m.in. większe uprawnienia prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którego kadencja będzie wynosiła 5 lat. Daje też m.in. prawo służbom policyjnym i specjalnym na uzyskiwanie informacji o wykonywanych połączeniach i blokowania łączności na określonym obszarze w przypadkach zagrożenia. Ustawa wprowadza też nowe metody rozstrzygania sporów pomiędzy przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi i między operatorami a użytkownikami sieci.

KWIECIEŃ

23.4. - Minister gospodarki Waldemar Pawlak i prezes Microsoft Steve Ballmer poinformowali, że Polska w 2010 roku będzie gospodarzem organizowanych przez Microsoft finałów światowego konkursu technologicznego Imagine Cup 2010. Studenci wyłonieni w eliminacjach i finałach krajowych zmierzą się w dziewięciu kategoriach konkursowych, m.in. projektowaniu oprogramowania, tworzeniu gier, robotyce i algorytmach, fotografii i tworzeniu filmów krótkometrażowych.

27.4. - Komisja Europejska formalnie otworzyła postępowanie przeciwko Telekomunikacji Polskiej SA z powodu podejrzenia o nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku internetu. Po kontroli w siedzibie firmy KE uznała, że TP SA mogła dopuścić się zakazanych w Traktacie UE praktyk ograniczających konkurencję.

CZERWIEC

9.6. - Resort spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział, że w 2009 r. rząd przeznaczy z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) 800 mln zł na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Rozstrzygnięto także konkursy na dofinansowanie projektów dot. gospodarki elektronicznej, których wartość przekracza 300 mln zł.

LIPIEC

1.7. - Od tego dnia opłata za minutę połączenia w roamingu, wykonywanego na terenie UE, nie może być wyższa niż 0,43 euro. W 2011 r. będzie jeszcze taniej - nie więcej niż 0,35 euro za minutę połączenia. Operatorów telekomunikacyjnych do obniżek zmusiła Komisja Europejska. Wcześniej minuta wykonywanego połączenia w roamingu na terenie UE nie mogła być wyższa niż 0,46 euro. Rozporządzenie o roamingu wprowadziło również niższy limit opłaty za minutę połączenia przychodzącego - nie może przekroczyć 0,19 euro.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

6.7. - Od 6 lipca jeden dzień trwa darmowe przeniesienie numeru telefonu komórkowego z sieci do sieci. W przypadku telefonii stacjonarnej trwa to maksymalnie dwa tygodnie. Minister infrastruktury podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Jak podał resort, wcześniej przeniesienie numeru do innej sieci trwało średnio 28 dni.

11.7. - Rozpoczęła działalność nowa sieć komórkowa - wRodzinie. To wspólne przedsięwzięcie Fundacji Lux Veritatis i firmy CenterNet, nowego infrastrukturalnego operatora telefonii mobilnej. Jak podał CenterNet, wRodzinie to usługa telefonii na kartę (tzw. pre-paid), skierowana do społeczności skupionej wokół Radia Maryja, TV Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, "Naszego Dziennika" oraz Fundacji Nasza Przyszłość. Za sprzedaż usług wRodzinie odpowiedzialna jest Fundacja Lux Veritatis, a za marketing, obok fundacji, także CenterNet.

SIERPIEŃ

11.8. - Urząd Komunikacji Elektronicznej nieformalnie wstrzymał prace nad podziałem Telekomunikacji Polskiej na część hurtową i detaliczną - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska.

WRZESIEŃ

10.9. - Prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki poinformował podczas XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, że w ciągu 2,5-3 lat chce zainwestować do 3 mld zł w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej. W zamian za to oczekuje, że Urząd nie obniży stawek, które płacą TP inni operatorzy za dostęp do jej infrastruktury. Chodzi o stawki WLR (usługa hurtowego dostępu do linii abonenckich, na których inny operator przejmuje obsługę połączeń od TP wraz z pobieraniem opłat abonamentowych), BSA (hurtowa usługa dostępu do szerokopasmowego internetu na liniach TP), LLU (usługa dostępu do kabla łączącego gniazdko telefoniczne z publiczną siecią telefoniczną).

Obraz

19.9. - Spółka INFO-TV-FM, która wygrała przetarg Urzędu Komunikacji Elektronicznej na operatora telewizji mobilnej dostępnej m.in. w komórkach, rozpoczęła oferować usługę hurtowo na terenie Warszawy. Firma pozyskuje od nadawców programy i swoją ofertę przedstawia operatorom detalicznym, np. sieciom telefonii komórkowej. W ofercie Info-TV-FM, skierowanej do nadawców, znalazły się: TVN, TVN24, MiniMini, ZigZap, TVP, PULS, TVSilesia, ESKA TV, iTV, Tele5, Edusat BIS, Kino Polska oraz programy radiowe: TOK FM, Roxy FM, Radio Złote Przeboje, Radio OKO, Radio RAM, RMF MAXXX Kraków, RMF FM i Radio ZET.

30.9. - Rząd i Firma IBM podpisały umowę o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka budowy centrum usług informatycznych we Wrocławiu. Ośrodek ma świadczyć usługi dla klientów w Europie. Wartość dofinansowania to 100 mln zł. W centrum znajdzie zatrudnienie 2 tys. osób, m.in. absolwenci kierunków technicznych i inżynieryjnych polskich uczelni, jak również doświadczeni pracownicy branży IT. Centrum ma zacząć działać wiosną 2010 roku.

PAŹDZIERNIK

1.10. - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska poinformowała, że wydała decyzję o rezerwacji częstotliwości na telewizję cyfrową dla TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls. Tym samym rozpoczęła się w Polsce cyfryzacja telewizji naziemnej.

22.10. - Urząd Komunikacji Elektronicznej i TP podpisały porozumienie. Zgodnie z nim UKE nie będzie obniżał przez 3 lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych. Porozumienie kończy trwające od listopada 2008 r. rozmowy pomiędzy UKE a TP dotyczące kształtu rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Umowa dotyczy też zawieszenia postępowania UKE w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

LISTOPAD 3.11. - Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rozwoju internetu. Zgodnie z nim przy budowanych i modernizowanych drogach będą powstawały kanały technologiczne, w których można umieszczać kable telekomunikacyjne. Wszystko po to, by Polacy mieli dostęp do szybkiego internetu. Projekt wprowadza ponadto przepisy, zgodnie z którymi samorządy będą mogły budować sieci telekomunikacyjne i oferować za ich pomocą usługi. Nowe przepisy mają ułatwić inwestowanie w infrastrukturę telekomunikacyjną, a to zwiększy konkurencję na rynku. Ma to z kolei umożliwić m.in. rozwój e-usług, np. bankowości, zakupów czy nauki w internecie. W grudniu po pierwszym czytaniu komisja infrastruktury skierowała projekt do podkomisji.

26.11. - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że umowa zawarta pomiędzy operatorami komórkowymi P4 i Polkomtelem, dotycząca roamingu krajowego, ograniczała konkurencję. Urząd nie nałożył na spółki kary finansowej, bo zobowiązały się do zmiany warunków porozumienia. Roaming krajowy umożliwia korzystanie z obcych sieci, w przypadku gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora, z którym podpisał umowę o usługi telefonii mobilnej. Z informacji, którymi dysponował UOKiK wynikało, że między dwoma operatorami telefonii komórkowej - P4 i Polkomtelem - doszło do zawarcia nielegalnego porozumienia dot. warunków świadczenia roamingu.

GRUDZIEŃ

16.12. - Polska zajęła 35. miejsce w globalnym rankingu konkurencyjności przemysłu IT, uzyskując 40,8 punktów na 100 - wynika z przedstawionego raportu Economist Intelligence Unit, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance (BSA). Oznacza to spadek o trzy miejsca w stosunku do 2008 roku. Wśród 24 krajów Unii Europejskiej objętych badaniem Polska zajęła trzecią lokatę od końca; gorsze wyniki uzyskały jedynie Rumunia i Bułgaria. Celem przeprowadzanego już po raz trzeci badania jest ocena i porównanie 66 krajów świata pod względem rozwoju przemysłu informatycznego, co pozwala określić stopień, w jakim dany kraj wspiera konkurencyjność swojego sektora IT. W tym roku w czołówce światowego rankingu uplasowały się: Stany Zjednoczone (78,9 pkt), Finlandia (73,6), Szwecja (71,5), Kanada (71,3) oraz Holandia (70,7).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)