Roboty sterowane myślami - to się już dzieje

Roboty sterowane myślami - to się już dzieje
Źródło zdjęć: © GE

20.05.2015 13:30, aktual.: 20.05.2015 15:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy potrafisz sobie wyobrazić, jak wygląda życie osoby sparaliżowanej od szyi w dół? Będąc w pełni świadomą nie ma władzy nad swoim ciałem i zmuszona jest polegać na innych przy wykonywaniu najprostszych czynności. Teraz pojawiła się jednak nadzieja, że osoby te już niedługo będą w stanie wiele czynności wykonywać samodzielnie. Naukowcy z GE Global Research wspólnie z zespołem BrainGate badają sygnały elektryczne wytwarzane przez neurony mózgowe i wykorzystują mikroskopijne roboty, aby móc te sygnały odbierać.

W 199. roku Nature opisało historię Cathy Hutchinson, która została dotknięta udarem pnia mózgu. Pomimo paraliżu, w 2011 była w stanie wziąć do ręki termos z kawą, podnieść go do ust i samodzielnie z niego pić. Hutchinson, mająca wówczas 58 lat, nie odzyskała wprawdzie władzy w rękach, ale była w stanie tego dokonać poruszając robotycznym ramieniem, którym sterowała za pomocą myśli. Ramię było jej posłuszne dzięki technologii nazwanej brain-computer interface. Wykorzystuje ona małe elektrody wszczepione w obszar mózgu odpowiedzialny za poruszanie dłonią i ramieniem. 96 mikroskopijnych elektrod odbiera sygnały dochodzące z komórek mózgowych Cathy Hutchison i przekazuje je do komputera, który następnie poddaje je analizie i w dalszej kolejności przekłada na ruch.

“Zbudowaliśmy mikroelektroniczne implanty mózgowe, których zadaniem jest pobudzanie nerwów i rejestrowanie sygnałów”, mówi inżynier Craig Galligan, który w laboratoriach GE Global Research znajdujących się w stanie Nowy Jork projektuje implanty neuronowe podobne do tych, które wszczepiono Hutchinson. „Wszczepienie sondy neuronowej powinno odbywać się w sposób możliwie nieinwazyjny, dodatkowo chcemy dokonać tego na ściśle określonym obszarze tkanki mózgowej. Cała sztuka polega więc na tym, aby odszukać odpowiednie neurony i pobudzać tylko pożądany obszar tkanki”.

Rozwój technologii rozbudził nadzieję, że w przyszłości implanty znajdą zastosowanie w leczeniu chorób mózgu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)