Roboty niosące śmierć. Czy ONZ zabroni ich używania?

Roboty niosące śmierć. Czy ONZ zabroni ich używania?

Roboty niosące śmierć. Czy ONZ zabroni ich używania?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando
20.11.2017 16:41, aktualizacja: 20.11.2017 17:41

Przedstawiciele państw należących do ONZ spotkali się, aby przedyskutować stosowane na świecie systemy broni. Jednym z punktów były "roboty do zabijania". ONZ chce zabronić ich stosowania.

Setki ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji napisało list otwarty do przywódców światowych. Wezwali do poparcia zakazu posiadania autonomicznej broni. Według nich, ta broń niewiele różni się od nuklearnej. Elon Musk również dąży do uregulowania rozwoju autonomicznej broni.

Co jest tak przerażającego w robotach? Jeśli macie jakieś wątpliwości, to spójrzcie na to nagranie.

Spotkanie okazało się mniej produktywne, niż mieli nadzieję sygnotariusze listu. Póki co skończyło się na rozmowach, przygotowano jedynie grunt pod poważne podejście do sprawy. Mary Wareham, globalna koordynatorka akcji "Stop Killer Robots" twierdzi, że państwa nie chcą marnować czasu na takie rozmowy, bo inwestują ogromne pieniądze w rozwój tej technologii.

Jednym z wniosków, do jakich udało się dojść, jest potrzeba ustalenia regulacji co do użycia sztucznej inteligencji w dziale militarnym. Nie powiedziano jednak nic konkretnego, co ma to oznaczać.

"To będą bronie masowego rażenia" - powiedział Toby Walsh, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jest przekonany, że ludzie prędzej czy później zabronią użycia tej broni. Pytanie, czy dopiero po tym jak zginą ludzie, czy uda się temu zapobiec.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)