Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży. Pomoże samotnym i chorym osobom
25.01.2021 09:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Humanoidalny robot Sophia już wkrótce trafi do sprzedaży. Jego twórcy planują masowe wdrożenie w czasie pandemii. Inteligentne urządzenie pomoże w opiece nad chorymi i starszymi osobami. Przyda się również samotnym osobom, którym brakuje bodźców społecznych.
Sophia, czyli humanoidalny robot od Hanson Robotics z Hongkongu, po raz pierwszy został zaprezentowany w 2016 roku. Jego pojawienie się wywołało duże zainteresowanie, ale minęło trochę czasu, zanim twórcy zdecydowali się na wdrożenie projektu do sprzedaży.
Robot, który pomoże podczas pandemii
Firma Hanson Robotics właśnie poinformowała, że w pierwszej połowie 2021 roku w fabrykach rozpocznie się produkcja czterech modeli robotów. Jednym z nich będzie Sophia, która potrafi się komunikować, może prowadzić terapię, a także zapewnia niezbędną stymulację społeczną. Wszystko za sprawą wbudowanej sztucznej inteligencji, oprogramowania od firmy SingularityNET, a także technologii rozpoznawania głosu od Alphabet. Robot posiada też wizualne przetwarzanie danych oraz system rozpoznawania twarzy.
Sophia, której wygląd był wzorowany na Audrey Hepburn, potrafi naśladować wiele ludzkich zachowań i uczyć się nowych. Odwzorowuje ludzką mimikę oraz gesty. Jest w stanie prowadzić proste rozmowy. To pierwszy robot na świecie posiadający obywatelstwo państwa, w tym przypadku Arabii Saudyjskiej.
Działania firmy Hanson Robotics potwierdzają słowa ekspertów, którzy przewidywali, że pandemia stworzy nowe szanse dla przemysłu robotyki.
- Świat COVID-19 będzie potrzebował coraz większej automatyzacji, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo – powiedział David Hanson - założyciel i dyrektor generalny Hanson Robotics. Jego zdaniem rozwiązania robotyczne do walki z pandemią nie ograniczają się do opieki zdrowotnej, ale mogą również pomóc klientom z branż takich jak handel detaliczny czy lotnictwo.
Inteligentne roboty wspierają ludzi
Hanson uważa, że roboty mogą stać się lekiem na samotność i izolację społeczną. Zapowiada, że w 2021 roku zamierza sprzedać "tysiące" robotów o różnym przeznaczeniu. Z kolei profesor robotyki społecznej Johan Hoorn, którego badania obejmowały m.in. pracę z Sophią, powiedział, że chociaż technologia jest jeszcze w powijakach, pandemia może przyspieszyć tworzenie relacji między ludźmi a robotami.
Na rynek trafia coraz więcej robotów, które mają usprawnić pracę ludzi i zwiększyć ich bezpieczeństwo podczas wykonywania trudnych zadań. Przykładem są: robot Grace od Hanson Robotic, opracowany dla sektora medycznego, robot Pepper firmy SoftBank Robotics, wykrywający osoby nienoszące masek, czy roboty od CloudMinds użyte w szpitalu polowym w Wuhan.