Robot RECON białostockich studentów weźmie udział w zawodach w Japonii

Robot RECON białostockich studentów weźmie udział w zawodach w Japonii
Źródło zdjęć: © chip.pl

14.07.2014 10:08, aktual.: 14.07.2014 10:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robot RECON, skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej weźmie udział w międzynarodowych zawodach na projekty urządzeń wykorzystujące nano- i mikro technologie do przeciwdziałania katastrofom. Zawody odbędą się w dniach 19-21 lipca w Japonii.

International Contest of Applications in Nano-Micro Technology odbędzie się po raz piąty. W tym roku rozgrywany będzie w japońskim mieście Sendai.

W tym roku w konkursie wystartują 23 drużyn z całego świata, m.in. Japonii, Chin, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Nowej Zelandii oraz Polski. Oprócz studentów z Politechniki Białostockiej swoje projekty zaprezentują też dwie drużyny z Politechniki Warszawskiej.

Jak powiedział PAP student trzeciego roku elektroniki i telekomunikacji na Politechnice Białostockiej Paweł Grześ, skonstruowany przez jego drużynę robot RECON wygrał ogólnopolskie eliminacje, które były przepustką do międzynarodowego konkursu. Wspólkonstruktorami robota są także Michał Grześ i Dawid Karczewski.

20-kilogramowy robot służy do obserwacji lokalnych i zbierania danych z dużego obszaru środowiska naturalnego. Na swoim "pokładzie" urządzenie przewozi pięć czujników, które następnie rozmieszcza na trudnym terenie. Dane z czujników przesyłane są drogą radiową do komputera, a wyniki pomiarów może zobaczyć każdy.

RECON ma się sprawdzić w trudnym terenie Syberii przy badaniu zawartości metanu w powietrzu, którego stężenie zwiększa się wskutek efektu cieplarnianego, co powoduje szybsze rozmrażanie gruntów bagiennych na tym terenie. Zdaniem Grzesia, robot jest przygotowany do pracy w trudnym, bagiennym terenie, a zamiast kół czy gąsienic, zamontowano dwie poziome śruby Archimedesa.

Studenci Politechniki Białostockiej mają już sukcesy w międzynarodowych konkursach. Ich łazik marsjański, Hyperion, po raz drugi wygrał prestiżowe zawody organizowane w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w USA.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)