Robot, który rozszerzy zasięg WiFi na polu walki

Robot, który rozszerzy zasięg WiFi na polu walki
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

26.07.2012 10:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grupa studentów z Bostonu zbudowała robota, który powinien zostać najlepszym przyjacielem każdego maniaka gadżetów. Dlaczego? Ponieważ jest on ruchomym hotspotem WiFi, który może rozszerzyć zasięg własnej sieci rozmieszczając repeatery sygnału.

Pancerny robot o wadze prawie 10. kilogramów ma właściwie wystarczająco dużo mocy by wozić dorosłego człowieka, wyposażono go jednak w całą masę elektroniki w tym router WiFi, ruchomą kamerę z noktowizorem, odbiornik GPS i potężne akumulatory, które mają pozwolić na to, by robot działał nieprzerwanie przez 12 godzin. No i oczywiście same repeatery sygnału, które mogą być rozmieszczone przez robota, przez co tworzona przez niego sieć może mieć nawet kilometr zasięgu.

Jednak po co w ogóle budować coś takiego? Szukając inspiracji do stworzenia zaliczeniowej konstrukcji, studenci natrafili na wstępne założenia dotyczące zbudowania wojskowego robota, który mógłby w warunkach bojowych tworzyć sieć WiFi. Okazuje się, że na współczesnym polu walki, na którym coraz więcej jest urządzeń przenośnych sieć ad-hoc może być bardzo przydatna. Ta sama zasada dotyczy klęsk żywiołowych. Grupa studentów doszła do wniosku, że najbardziej przydatny będzie robot, który mógłby zostać wysłany na zwiad, rozkładając jednocześnie repeatery sygnału. W ten sposób powstał ich robot.

Charakteryzuje się on jeszcze jedną przydatną cechą –. by nim sterować nie trzeba mieć dostępu do żądnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy być zalogowanym do sieci WiFi robota i zalogować się na router by z poziomu przeglądarki móc nim sterować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także