Robot Boston Dynamics w niezwykłej roli. Sprawdził się jako pies pasterski [WIDEO]
Robot-pies Boston Dynamics potrafi naprawdę dużo. Niedawno pisaliśmy o jego zastosowaniu w walce z koronawirusem, a teraz możemy zobaczyć, jak radzi sobie z ogromnym stadem owiec, sprawdza uprawy, czy wspina się po nierównym terenie. Jego umiejętności naprawdę zaskakują.
21.05.2020 | aktual.: 21.05.2020 14:06
Nietypowe nagranie pokazuje robota Boston Dynamics w roli psa pasterskiego, pilnującego owiec na nierównych górskich zboczach Nowej Zelandii. Wideo jest częścią kampanii marketingowej, która ma przekonać jej odbiorców, że urządzenie posiada potencjał również w rolnictwie.
Nagranie dowodzi, że robot-pies Spot Boston Dynamics doskonale sprawdza się jako pies pasterski. Równie dobrze radzi sobie podczas sprawdzania upraw, czy wspinania po stromym podłożu. Wideo zostało przygotowane przez firmę Rocos, zajmującą się oprogramowaniem do robotyki, która współpracuje z Boston Dynamics, aby zbadać, w jaki sposób można zdalnie sterować robotami.
Głównym założeniem współpracy jest stworzenie robotów, które będą wysyłane na trudne lub niemożliwe do realizacji dla człowieka misje. Ale też konstrukcja urządzeń odciążających ludzi w ich codziennej pracy.
Nagranie można obejrzeć poniżej:
Dla rolników może to oznaczać zyskanie narzędzia monitorującego ich pola przez całą dobę, kontrolującego wzrost plonów, dojrzewanie owoców itp., które można zdalnie obsługiwać. Nawet gdy operator robota znajduje się bardzo daleko.
Roboty tego typu mogą chodzić, toczyć się, a nawet latać. W większości z nich można zamontować czujniki pozwalające na ocenę otaczającego je środowiska i kamery. Dzięki nimi wiedzą gdzie są i dokąd zmierzają, zgodnie z instrukcjami wstępnie zaprogramowanymi przez operatorów. Przykładowo Spot od Boston Dynamics jest zaawansowanym technologicznie robotem, który może nawet współpracować z innymi robotami. Jego twórcy niedawno przedstawili nagranie, na którym 10 Spotów ciągnie ciężarówkę.
Jedną ze szczególnych zalet Spotów jest ich zwinność - cztery zginane nogi pozwalają na pokonywanie każdego rodzaj terenu. W tym podłoża, które byłoby niedostępne dla robotów na kółkach. Dlatego mogą być wykorzystane w naprawdę wielu obszarach np. w celu monitorowania infrastruktury przemysłu energetycznego czy weryfikacji problemów i szkód, które w innym przypadku byłyby niezauważone.