Rewolwer Combat HDR 50. Oto jak strzela broń bez zezwolenia za 299 zł

Rewolwer Combat HDR 50. Oto jak strzela broń bez zezwolenia za 299 zł

Rewolwer Combat HDR 50. Oto jak strzela broń bez zezwolenia za 299 zł
Źródło zdjęć: © WP.PL | Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak
15.05.2019 15:13, aktualizacja: 15.05.2019 17:13

Mówi się, że posiadanie broni jest domeną człowieka wolnego, któremu należy się prawo do obrony siebie i bliskich. Inni – po prostu chcieliby postrzelać rekreacyjnie. Ale jak to zrobić w Polsce, gdzie obowiązuje restrykcyjny system pozwoleń i kontroli? Firma Militaria.pl ma rozwiązanie. Dostępną bez zezwolenia broń pneumatyczną. Sprawdziłem ją.

Militaria.pl istnieje od 1998 roku i specjalizuje się szczególnie w osprzęcie do samoobrony. Nie jest jedynie sklepem, ale także studiem projektowym. Modyfikuje produkty rozmaitych marek tak, aby spisywały się jak najlepiej, miesząc w obrębie restrykcyjnego prawa polskiego.

Teraz na piedestał trafia ich najnowsza propozycja. Rewolwer Combat HDR 50. Konstrukcja jest zasilana 12-gramową kapsułą z dwutlenkiem węgla (CO2) i wystrzeliwuje kule kalibru 12,7 mm z energią 11 J. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r., na broń pneumatyczną o energii poniżej 17 J zezwolenie nie jest wymagane. Takiej broni nie trzeba również rejestrować. Każdy pełnoletni człowiek może wejść do sklepu i kupić ją od ręki, niczym scyzoryk czy menażkę.

Dziecku lepiej nie dawać

Pneumatyczny rewolwer na kulki – to musi być zabawka, powiecie. Bynajmniej. Już na pierwszy rzut oka widać, że HDR 50 zabawką nie jest. Dość powiedzieć, że za produkcję rewolweru odpowiada koncern Umarex-Walther. Tak, ten sam Walther, który popełnił chociażby noszony przez polską policję, palny pistolet P99. A sama jakość wykonania jest najwyższej próby.

Obraz
© WP.PL | Piotr Urbaniak

Wprawdzie konstrukcję niemalże w całości z budowano z tworzywa sztucznego, ale to naprawdę solidny materiał. W dotyku porównywalny ze szkieletami palnych pistoletów polimerowych. Rękojeść dobrze leży w dłoni, a całość jest równie dobrze wyważona. Przy masie 675 g HDR 50 nie jest natomiast szczególnie ciężki, jednak traktowałby to w kategorii zalety. Mając na uwadze, że niektórzy spróbują przenosić tę klamkę w kaburze; na pasku lub pod ramieniem.

Bęben mieści sześć kul kalibru 12,7 mm, a rękojeść – kapsułę zasilającą z CO2. Co ciekawe, specjalny system sprawia, że kapsułę przebija dopiero dodatkowe uderzenie, a nie samo umieszczenie w slocie. Odchodzi tym samym wada wielu broni pneumatycznych, jaką jest rozszczelnienie układu gazowego wskutek zbyt długiego przechowywania nabitej kapsuły. W rezultacie HDR 50 robi nie tylko dobre pierwsze wrażenie, ale także, a może przede wszystkim okazuje się bardzo żywotny.

Do wyboru do koloru

Czas jednak wreszcie przejść do konkretów, a mianowicie strzelania, które w przypadku HDR 50 może być niezwykle rozmaite. Rewolwer obsługuje aż sześć rodzajów pocisków: gumowe, metalowo-gumowe, pieprzowe, proszkowe, barwiące i precyzyjne. Stąd wielorakość zastosowań.

Kule z farbą i pociski precyzyjne świetnie nadają się do treningu strzeleckiego, na przykład z tarczami sylwetkowymi. Z kolei ciężkie kule metalowo-gumowe czy pieprzowe zaleca się do samoobrony.

Obraz
© WP.PL | Piotr Urbaniak

Strzelając na dystansie około 5 m z kul metalowo-gumowych, rewolwer nawet pomimo porywistego wiatru zachowuje przyzwoitą celność. Zresztą, to samo tyczy się mocy wystrzału. Nie ma problemu, aby tłuc szklane butelki, a nawet przebić płytę gipsową. Bez wątpienia, napastnik trafiony z taką energią boleśnie odczuje uderzenie. A przecież bęben można załadować wymiennie, kulami gumowymi i pieprzowymi, co ostatecznie powinno zwiększyć siłę ognia.

Celowanie ułatwia klasyczny zestaw przyrządów: muszka i szczerbinka. Jedno zastrzeżenie – mogłyby być nieco wyższe. Aczkolwiek zawsze można ratować się opcjonalnym celownikiem laserowym, wykorzystując jedną z dwóch dostępnych szyn akcesoryjnych. Do wyboru do koloru.

Na każdą kieszeń

Powiem krótko – rewolwer HDR 50 zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, czy to jako narzędzie treningu czy samoobrony. Choć oczywiście nie chciałbym nigdy korzystać z niego w tej drugiej roli. Tak czy inaczej, broń jest dobrze wykonana, ma przemyślaną konstrukcję slotu na kapsułę CO2, która gwarantuje długą żywotność, i – co najważniejsze – strzela mocno i celnie.

A jakby tego było mało… kosztuje naprawdę przystępne pieniądze. Za HDR 50 zapłacicie obecnie raptem 299 zł. Jeszcze do niedawna broń pneumatyczna na gumowe kule startowała od co najmniej 500 – 600 zł i to za najtańsze chińskie konstrukcje. Teraz za połowę tej ceny możecie stać się posiadaczami sprzętu niemieckiego Umarex. To chyba najlepiej oddaje opłacalność oferty.

Sprawdź cenę rewolweru Combat HDR 50 i akcesoriów w sklepie Militaria.pl

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)