Trwa ładowanie...

Rewolucja w lotnictwie? ADIFO to ponaddźwiękowy spodek latający

Dwaj naukowcy z Rumunii zaprojektowali prototyp latającego spodka. Ten płaski pojazd jest zdecydowanie bardziej zwinny niż standardowe samoloty. Czy ten prototyp ma szansę zmienić lotniczą myśl techniczną?

Share
Rewolucja w lotnictwie? ADIFO to ponaddźwiękowy spodek latający
Źródło: ADIFO, Fot: ADIFO
d2k0yuk

ADIFO jest najbardziej zaawansowanym spodkiem latającym na świecie. To prawdziwa gratka dla miłośników opowieści o niezidentyfikowanych pojazdach latających, pojawiających się na naszym niebie.

All-Directional Flying Object (Obiekt latający w każdym kierunku) to rozwinięcie skrótu ADIFO. Spodek ma 120 centymetrów średnicy i waży kilka kilogramów. Możliwość pionowych startów i lądowań zawdzięcza czterem elektrycznym wentylatorom. Kiedy ADIFO znajdzie się w powietrzu aktywują się silniki odrzutowe. Pojazd może rozpędzić się do prędkości ponaddźwiękowej. Za sterowanie odpowiadają dwie dysze umieszczone z boku ADIFO.

Twórcami pojazdu są dwaj rumuńscy naukowcy: Razvan Sabie i Iosif Taposu. Prototyp nie ma zbyt wielkich rozmiarów, ale w planach jego projektantów jest zbudowanie pełnowymiarowego spodka, który pomieści kilkuosobową załogę. Ich celem jest zmiana dotychczasowego paradygmatu lotu. ADIFO ma być niezwykle szybki i zwinny. Naukowcy gwarantują, że będzie mógł latać do góry nogami, szybko obracać się w trakcie lotu, a przekraczanie bariery dźwięku ma być znacznie bardziej ciche, niż w przypadku zwykłych samolotów.

WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: ADIFO

Być może już niedługo ludzie będą podróżować w latających spodkach, a marzenia miłośników sci-fi się spełnią i widok obiektów latających w kształcie talerza stanie się czymś normalnym?

d2k0yuk

Podziel się opinią

Share
d2k0yuk
d2k0yuk
Więcej tematów