Trwa ładowanie...
d27n4dp

Rewolucja robotów już trwa. Zarobią na niej firmy z Polski

W XVIII wieku rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Ludzie zaczęli tracić pracę na rzecz maszyn. Nie pomogły protesty i niszczenie krosen przez luddystów. Dziś trwa rewolucja w sektorze usług, określana mianem rewolucji 4.0. Jedni będą przez nią tracić pracę, inni na niej zarabiać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roboty najpierw zabiorą pracę pracownikom biur
Roboty najpierw zabiorą pracę pracownikom biur (Fotolia, Fot: Mopic)
d27n4dp

Na rewolucji przemysłowej 4.0 będą zarabiać wyspecjalizowane firmy i przedsiębiorstwa produkujące roboty, terminale i systemy, które będą wykonywać ludzką pracę szybciej, bardziej niezawodnie i oczywiście taniej. Jedna z takich firm pochodzi z Polski i odpowiada za to, że w restauracjach szybkiej obsługi rozmawiamy nie z człowiekiem, a z robotem.

Polska firma wyposaży KFC w koioski samoobsługowe

Założona w 2005, warszawska firma M4B odpowiada za cyfryzację 600 restauracji KFC w Polsce i będzie w nich wprowadzać samoobsługowe kioski.

- Wszyscy mówią o tym, że to maszyny wypierają ludzi z pracy – mówi w rozmowie z WP Tech Jarosław Leśniewski, założyciel M4B. – Tak naprawdę, to maszyny idą do pracy tam, gdzie brakuje ludzi. Jeśli problem niedoboru pracowników widoczny jest nawet w Polsce, to na Zachodzie musi być jeszcze gorzej.

    M4B

Jarosław Leśniewski, prezes M4B

d27n4dp

Czytaj też: Nie skończył 40 lat, a jest piątym najbogatszym Polakiem. Liczy się z nim Amazon, obawia AliExpress

M4B zdobyła kontrakt na cyfryzację ogromnej sieci restauracji dzięki niestandardowemu podejściu do wyzwania.

- Większość firm, które przystąpiły do konkursu, była tylko integratorami technologii – mówi Jarosław Leśniewski. – To znaczy, że składali rozwiązania dostarczane przez innych. My jako jedyni zaoferowaliśmy kompletny produkt. Zbudowaliśmy własne urządzenia i napisaliśmy własny system. Po prostu byliśmy lepsi, a rywalizowaliśmy także z globalnymi firmami, obecnymi na rynku już od wielu, wielu lat.

M4B wygrała nie tylko tym, że sama zbudowała nowe urządzenia. Jej przewaga tkwi także w tym, że urządzenia są po prostu ładne. Do stworzenia swoich projektów firma zatrudniła czołową polską projektantkę z dziedziny wzornictwa przemysłowego, Matyldę Golędzinowską, która zdobyła dwa „projektanckie Oskary”, czyli nagrody Red Dot Design Awards.

d27n4dp

Zobacz: Interaktywne lustra i kieszonkowe wykrywacze DNA. Tak polskie start-upy chcą zrewolucjonizować świat

Roboty zagrażają nie tylko "najprostszym" zawodom

- Wypieranie pracowników usług przez maszyny jest nieuniknione – mówi w rozmowie z WP Tech prof. dr hab. Andrzej Sobczak, ekspert ds. robonomiki (dziedziny na styku robotyzacji, informatyki i ekonomii) – Dla firm, to po prostu oszczędność i usprawnienie procesów. Jednak wbrew pozorom jeszcze przez długi czas w sklepach, restauracjach i punktach usługowych spotkamy ludzi. Może będzie ich mniej i może będą tylko wspomagali roboty w pracy, ale całkiem nie znikną.

    twitter.com

Profesor Andrzej Sobczak jest wykładowcą na SGH i redaktorem naczelnym serwisu robonomika.pl

d27n4dp

Według profesora Sobczaka, to pracownicy o dużej wiedzy, ale wykonujący masowe, powtarzalne czynności powinni się najbardziej obawiać utraty pracy. Wewnętrzne działy takie jak: kadry, finanse, księgowość już teraz są robotyzowane w dużych firmach także w Polsce.

- To przede wszystkim banki, telekomy i firmy ubezpieczeniowe – mówi prof. Sobczak. – Nie jest to tajemnicą, bo same się tym chwalą. Z banków są to m.in. BGŻ BNP Paribas, Eurobank, PeKaO S.A. czy BZ WBK. Alior Bank i ING poszły nawet krok dalej, bo wykorzystują roboty nie tylko do prac administracyjnych, ale też do kontaktu z klientami jako czat-boty.

Rewolucja w sektorze usług (określna mianem - na wzór zachodzącej właśnie rewolucji przemysłowej – usługami 4.0) , nazywana też rewolucją robotów, przyniesie wymierne zyski firmom z pierwszej linii frontu. Rynek RPA (Robotic Process Automation, czyli Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów) ma być wart 2,2 mld dolarów w 2021 roku. W Polsce, obok wspomnianego M4B, który chce zostać europejskim liderem w dziedzinie dostawców technologii samoobsługowych, znajdują się też inne firmy korzystające na rewolucji robotów. Są to m.in.: G1ant, Makeitright czy WizLink, które zajmują się automatyzacją prac biurowych, tzw. back-office.

- Widzę w polskich firmach ogromny potencjał – ocenia Jarosław Leśniewski z M4B. – Mamy ten sam poziom wiedzy, a nierzadko nawet większy, co Zachód i dostęp do tych samych technologii w Chinach. Jesteśmy za to od Zachodu tańsi i dużo skuteczniejsi w rozwiązywaniu problemów. Widzę tu dla polskich firm ogromną szansę. My nie musimy obawiać się o brak zajęcia przez kilka najbliższych lat, a to dopiero początek rewolucji.

d27n4dp

Podziel się opinią

Share

d27n4dp

d27n4dp
Więcej tematów