Interaktywne lustra i kieszonkowe wykrywacze DNA. Tak polskie start-upy chcą zrewolucjonizować świat

Interaktywne lustra i kieszonkowe wykrywacze DNA. Tak polskie start-upy chcą zrewolucjonizować świat

Interaktywne lustra i kieszonkowe wykrywacze DNA. Tak polskie start-upy chcą  zrewolucjonizować świat
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
20.06.2018 21:45, aktualizacja: 24.06.2018 09:27

Polska scena start-upowa nie jest może tak rozwinięta, jak ta w Kalifornii czy w Tel Awiwie, ale my również mamy się kim pochwalić.

Laboratorium w kieszeni, technologia zamieniająca plastikowe śmieci w paliwo czy lustro, które potrafi doradzić, w co się ubrać... to tylko niektóre z polskich projektów, które mają szansę podbić świat. Zostały one wyróżnione w ostatnim konkursie European Start-Up Challenge, który odbył się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

O tytuł najlepszego walczyło aż 200 start-upów. Spośród nich tylko 6 innowacyjnych projektów zostało wyróżnionych
Abbys Glass, Shelfwise, Sense monitoring, Nanopure technologies, Handerek Technologies i Genomtec...

Zobaczcie polskie pomysły, które naprawdę mają szansę zrewolucjonizować swoje branże.

1 / 6

Rewolucja w... lustrze

Obraz
© Materiały prasowe | Abyss Glass/mat. pras.

Gdyby tak wyobrazić sobie sytuację, w której lustro doradzi, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną lub randkę, zwiększając przy tym sprzedaż poprzez odpowiedni dobór elementów garderoby?

Takie rozwiązanie zaproponował Abyss Glass. Start-up produkuje interaktywne lustra oraz tworzy wirtualne przymierzalnie z czytnikiem tagów RFID. Dzięki temu lustro „wie”, jakie ubrania wzięliśmy ze sobą̨ do przymierzalni i na tej podstawie może wyświetlić́ spersonalizowane informacje.

Dzięki temu, że lustra potrafią odczytywać informację o użytkowniku i wyświetlać skierowane do niego komunikaty, potencjał marketingowy rozwiązania jest bardzo duży. Technologia równie dobrze sprawdzi się u fryzjera, gdzie pozwolą "przmyierzyć" nową fryzurę czy na siłowni, gdzie zastąpią personalnego trenera.

W najbliższym czasie firma planuje rozwinąć sieć sprzedażową w Europie oraz pozyskać nowych klientów.

2 / 6

Zrewolucjonizować zdrowie

Obraz
© Genomtec | Genomtec

Zamknąć laboratorium w kieszeni, tak by umożliwić diagnostykę w każdym miejscu i czasie?

Tak działa przenośne laboratorium znajdujące się̨ na chipie, które opracował start-up Genomtec.

W zaledwie 20 minut jest w stanie w 100 proc. wykryć obecność DNA lub RNA w dowolnym materiale genetycznym. Identyfikuje wirusy, bakterie, mutacje genetyczne, grzyby. Urządzenie mieści się w kieszeni.

3 / 6

Paliwo przyszłości

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA | Michal Maňas/wikimedia, licencja C BY 3.0

Zamienić 1 kg wszechobecnych odpadów z tworzyw sztucznych w paliwa silnikowe spełniające wymagania norm UE i gotowe do użycia lub sprzedaży?

Handerek Technologies ze swoją technologią Converting plastic to fuel zapewnia, że to możliwe.

Start-up specjalizuje się w technologii plastikowej, umożliwiającej komercyjne przetwarzanie pod ciśnieniem atmosferycznym odpadów z tworzyw sztucznych na całkowicie rafinowany olej napędowy i frakcje benzyny.

Jak zapewnia firma, proces jest komercyjnie opłacalny bez zewnętrznych dotacji.

4 / 6

Rewolucja w handlu

Obraz
© pxhere.com | pxhere.com

ShelfWise stworzył oprogramowanie do monitoringu półek sklepowych w czasie rzeczywistym, opracowane z myślą o przedstawicielach handlowych.

Umożliwia weryfikację sposobu prezentacji produktów w sklepie. Dzięki użyciu metod sztucznej inteligencji, w tym deep learningu, w kilka sekund aplikacja pozwala ocenić, jak produkty są eksponowane lub jakie są braki w "zatowarowaniu".

W dobie walki o uwagę konsumenta i miejsce na półce, rozwiązanie ma szansę jeśli nie zrewolucjonizować, to ułatwić racę handlowcom.

5 / 6

Tak będzie wyglądał nowy przemysł

Obraz
© pixabay | pixabay/ CC0 Public Domain

NanoPure Technologies rzucił wyzwanie korozji wrażliwych materiałów i postanowił raz na zawsze pozbyć się problemu rdzy.

W tym celu opracował i opatentował technologię syntezy polimerów przewodzących. Na jej podstawie rozwija rodzinę pigmentów antykorozyjnych Polycor, za pomocą których wytwarzane są różne typy powłok malarskich o wysokiej odporności na korozję.

Obecnie NanoPure Technologies szuka komercjalizacji technologii we współpracy z producentami i dystrybutorami farb i lakierów antykorozyjnych.

6 / 6

Rewolucja na... dachach

Obraz
© Sense Monitoring | Sense Monitoring

Czasem rewolucja technologiczna daje o sobie znać w zaskakujących obszarach, gdzie nie spodziewamy się innowacji.

System S-One, czyli flagowy produkt firmy Sense Monitoring, dedykowany jest zarządcom nieruchomości i właścicielom różnego rodzaju obiektów. Ten laserowy monitoring konstrukcji dachu pozwala - bez ingerencji w konstrukcję budynku - na wykrywanie przecieków i optymalne odśnieżanie.

Jak zapewniają autorzy rozwiązania, w ten sposób zarządca będzie w stanie zmniejszyć koszty utrzymania dachu nawet o 40 proc. I do tego koniec z łażeniem po dachach.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)