Rewolucja. Jeden zasilacz do wszystkich laptopów. Nowy standard

Rewolucja. Jeden zasilacz do wszystkich laptopów. Nowy standard
Źródło zdjęć: © spinrage / flickr.com / CC

19.12.2013 12:36, aktual.: 19.12.2013 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna szykuje rewolucję na rynku laptopów. Po wprowadzeniu jednego standardu dla ładowarek do telefonów komórkowych przyszedł czas na zasilacze do przenośnych komputerów. IEC zaczęła już prace nad nowym standardem.

Kilka lat temu Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny zatwierdził standard zakładający stworzenie uniwersalnej ładowarki dla telefonów komórkowych. Wszystkie komórki miały być ładowane przez złącze microUSB. Udało się osiągnąć duży, choć niepełny sukces. Dlaczego? Owszem, giganci rynku mobilnego wspólnie dogadali się i większość komórek naładujemy już standardową ładowarką microUSB, przez co świat stał się lepszy, jednak nie wszyscy zgodnie z obietnicami wprowadzili nowy standard w życie. Mamy tu na myśli głównie firmę Apple, która wciąż korzysta z własnego złącza, a nawet stworzyła jego nową wersję.

Teraz Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna bierze się za zasilacze do laptopów i zamierza powalczyć o wspólny standard. Na celowniku organizacji są wszyscy producenci, których trzeba przekonać lub zmusić do produkowania zasilaczy według jednej normy. Zadanie stworzenia uniwersalnego zasilacza do laptopa nie będzie łatwe, gdyż wielu producentów stosuje różne rozwiązania. Sytuacja jest tym trudniejsza, że często nawet do różnych modeli laptopów tej samej firmy dołączane są inne zasilacze i złącza.

Z komórkami było łatwiej

Trzeba zwrócić uwagę, że opracowanie wspólnego standardu dla ładowarek do telefonów komórkowych było zadaniem znacznie łatwiejszym. Po pierwsze standard microUSB już istniał i pozwalał zasilać urządzenia, więc znakomicie nadawał się do ładowania niewielkich akumulatorów komórek. Po drugie większość nowoczesnych urządzeń była wyposażona w złącze tego typu –. służyło ono do transferu danych. Wystarczyło wprowadzić do telefonów funkcję ładowania przez USB i zamienić dotychczasowe ładowarki nowymi. W przypadku laptopów wyzwanie, przed którym stoją inżynierowie jest znacznie większe.

Musi powstać nie tylko uniwersalny zasilacz, który poradzi sobie z zapewnieniem pracy wydajnych laptopów i szybkim naładowaniem pojemnych akumulatorów. Trzeba opracować także wspólny dla wszystkich producentów standard złącza, który będzie można zaadaptować w cienkich obudowach komputerów.

Standard już jest

IEC ma szansę odnieść sukces. Organizacja nie jest związana z żadnym producentem, a opracowywaniem standardów dla sprzętu elektronicznego zajmuje się już od ponad stu lat. Opracowała już specyfikację techniczną o numerze IEC/TS 62700. która zawiera szczegółowe wytyczne co do sprawności energetycznej i kształtu złącza. Nowy standard ma zostać opublikowany na początku 2014 roku. Jego wprowadzenie ma przyczynić się do ograniczenia produkowanych "elektrośmieci". Ponadto możliwość ładowania wszystkich laptopów za pomocą jednej ładowarki znacznie ułatwi życie użytkownikom.

Źródło: SW / ICE / Computerworld, SW, WP.PL

sw/jg/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (319)