Trwa ładowanie...
d7svqp4

Rekordowe błyskawice. Takiego zjawiska jeszcze nie było na Ziemi

Światowa Organizacja Meteorologiczna informuje o dwóch nowych rekordach błyskawic. Jedna z nich miała ponad 700 km, co można porównać do odległości, którą trzeba pokonać samochodem z Gdańska do Zakopanego. Druga trwała aż 16,73 s, co oznacza, że była dwa razy dłuższa od poprzedniej rekordzistki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rekordowe megabłyskawice (zdjęcie ilustracyjne).
Rekordowe megabłyskawice (zdjęcie ilustracyjne). (Getty Images)
d7svqp4

Dwa niesamowite pioruny zostały opisane na łamach "Geophysical Research Letters". Zostały zarejestrowane w Ameryce Południowej. Błyskawica o rekordowej długości ponad 700 km pojawiła się nad południową Brazylią 31 października 2018 r., a błyskawica o niestandardowej długości w Argentynie 4 marca 2019 r.

Rekordowe błyskawice

- To niesamowite rekordy [...]. Ekstrema środowiskowe to żywy przykład tego, do czego zdolna jest natura, a także pokaz postępów naukowych umożliwiających takie pomiary. Niewykluczone, że istnieją jeszcze większe ekstrema i że będziemy w stanie je obserwować w miarę postępów technologii detekcji - poinformował prof. Randall Cerveny.

d7svqp4

Nowy rekord długości błyskawicy jest naprawdę niesamowity, zwłaszcza, że poprzednia "rekordzistka" mierzyła zaledwie 321 km i rozświetliła niebo nad Oklahomą 20 czerwca 2007 r. Z kolei wcześniejszy rekordowy piorun, który uznawano za najdłużej trwający to błyskawica, która pojawiła się 30 sierpnia 2012 r. nad regionem francuskim Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Trwała 7,74 s.

Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone.

Dokładne pomiary

Pomiar długości oraz innych parametrów błyskawic jest możliwy za sprawą nowoczesnych technologii. W najnowszych badaniach wykorzystano dane satelitarne pochodzące z Geostationary Lightning Mappers (GLM). Pozwalają one na dokładniejszą obserwację i badanie megabłyskawic.

d7svqp4

Podziel się opinią

Share

d7svqp4

d7svqp4
Więcej tematów