Rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej. Wzbiła się na ponad 18 kilometrów

Rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej. Wzbiła się na ponad 18 kilometrów
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Oskar Ziomek

28.04.2019 18:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Media społecznościowe obiegła informacja o nowym, polskim rekordzie w wysokości lotu amatorskiej rakiety. Studenci z Politechniki Warszawskiej zrealizowali ponad 120 procent planu.

Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej opublikowało informację o niezapomnianym locie amatorskiej rakiety o nazwie Grot. To o tyle ważne wydarzenie, że lot ten okazał się rekordowy w skali kraju – amatorska rakieta osiągnęła pułap 18,5 kilometra.

Zrealizowała tym samym ponad 120 procent celu – studenci chcieli, by wzbiła się "jedynie" na 15 kilometrów. Jak opisują, maksymalna prędkość rakiety podczas wznoszenia wyniosła 750 metrów na sekundę, czyli innymi słowy 2700 kilometrów na godzinę lub ponad dwukrotność prędkości dźwięku.

Konstruktorzy tłumaczą, że kiedy rakieta osiągnęła już maksymalny pułap, miała zacząć spadać na spadochronie. W rzeczywistości jednak odbył się lot balistyczny. Części rakiety udało się zebrać dzięki danym z GPS.

Próba odbyła się w Drawsku Pomorskim na poligonie, gdzie swoje rakiety testowali także inni konstruktorzy z Polski i nie tylko. Były to działania w ramach Lotów Rakiet Eksperymentalnych Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

- Dziękujemy, że trzymaliście za nas kciuki! Nie zwalniamy, pracujemy nad kolejnymi projektami! – piszą studenci na Facebooku. Możliwe więc, że w przyszłości rekord zostanie ponownie pobity przez tę sama grupę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)