Region dostanie pieniądze na szerokopasmowy internet

Region dostanie pieniądze na szerokopasmowy internet
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

17.11.2010 09:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszą w kraju umowę na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowej dla Polski Wschodniej podpisały we wtorek w Olsztynie władze województwa warmińsko-mazurskiego i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Zgodnie z planami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego do końca 201. r. w pięciu województwach Polski Wschodniej dostęp do usług szerokopasmowego internetu powinno uzyskać 90 proc. gospodarstw domowych oraz wszystkie firmy i instytucje.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

Według marszałka warmińsko-mazurskiego, Jacka Protasa podpisana we wtorek umowa oznacza dla województwa skok cywilizacyjny. "To dla nas wielka szansa na rozwój. Mówiąc o dostępności regionu mamy zwykle na myśli drogi a zapominamy, że szerokopasmowy internet jest nie mniej ważny" - powiedział Protas.

W sumie w Polsce Wschodniej powstanie 10,5 tys. km sieci, w tym 2,2 tys. km na Warmii i Mazurach. Budżet całego projektu wyniesie 30. mln euro, z czego 255 mln to środki unijne, a 45 mln - wkład własny samorządów wojewódzkich.

Województwo warmińsko-mazurskie - jako pierwsze - podpisało umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, która w imieniu ministerstwa pośredniczy w realizacji projektu.

Jak poinformował w Olsztynie podsekretarz z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Krzysztof Hetman, do końca roku podobne umowy podpiszą województwa lubelskie i świętokrzyskie a na początku przyszłego roku - podlaskie i podkarpackie.

Według Hetmana podpisanie pierwszej umowy to "historyczny dzień". "Oznacza, że to co wmawia się nam od wielu lat, że żyjemy w Polsce B, na ścianie wschodniej, jest nieprawdą. Sukces zależy tylko od współdziałania" - powiedział Hetman.

Jego zdaniem, realizacja projektu przyniesie nowe miejsca pracy i spowoduje, że mieszkańcy "będą wykształceni i otwarci na świat". Nowa infrastruktura telekomunikacyjna ma zapobiec tzw. cyfrowemu wykluczeniu mieszkańców wschodnich regionów kraju.

Powstanie pięciu regionalnych "sieci szkieletowych" umożliwi lokalnym operatorom internetu dostarczanie odbiorcom tańszych usług teleinformatycznych.

Budowa sieci szerokopasmowej jest częścią Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, zarządzanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także