Recykling na wyższym poziomie. Zamieniają plastik w cenne surowce
Brytyjscy naukowcy znaleźli sposób na to, by zmniejszając ilość plastikowych odpadów i uzyskiwać cenne surowce.
Zespół naukowców pod kierownictwem Stephena Wallace’a z Uniwersytetu Edynburskiego w Wielkiej Brytanii, przeprowadził pionierskie badania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów. Wykorzystując bakterie E. coli, naukowcy są w stanie przekształcić plastikowe odpady w kwas adypinowy, który jest kluczowym składnikiem w produkcji takich produktów jak perfumy, leki czy nylon.
Bakterie, które plastik zamieniają w cenne surowce
Wallace i jego zespół dokonali modyfikacji bakterii E. coli, tak aby były one w stanie przekształcić kwas teraftalowy, który jest głównym składnikiem plastikowych butelek PET, w kwas adypinowy. Kwas adypinowy jest niezwykle ważnym składnikiem w produkcji nylonu i innych podobnych materiałów, a także różnych leków i perfum.
Naukowcy opracowali dwa szczepy bakterii E. coli. Pierwszy z nich przekształca kwas teraftalowy w kwas mukonowy i adypinowy. Drugi szczep, przy użyciu dodatkowego katalizatora palladowego, jest w stanie przekształcić otrzymany kwas mukonowy także w kwas adypinowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zazwyczaj kwas adypinowy jest pozyskiwany z paliw kopalnych, w procesach, które są bardzo energochłonne - wyjaśniają badacze.
Naukowcy przeprowadzili już udane testy swojej metody na prawdziwych plastikowych odpadach. Teraz planują kontynuować swoje badania i dalej modyfikować bakterie, aby były one w stanie produkować szeroki wachlarz przydatnych substancji.
W przeszłości, zespół naukowców stworzył bakterię E. coli, która była w stanie przekształcić kwas teraftalowy w wanilinę, która jest jednym ze składników zapachowych wanilii.
Wyniki badań zostały przedstawione w artykule opublikowanym w ACS Publications.