Razem w walce o lepszą przyszłość. Już 10 mln ludzi zmienia rzeczywistość dzięki aplikacji

Razem w walce o lepszą przyszłość. Już 10 mln ludzi zmienia rzeczywistość dzięki aplikacji

Razem w walce o lepszą przyszłość. Już 10 mln ludzi zmienia rzeczywistość dzięki aplikacji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
26.02.2020 16:17, aktualizacja: 26.02.2020 16:40

Koniec z ubóstwem, głodem i nierównością społeczną. Lepsze zdrowie, jakość życia, edukacja. Światowi przywódcy ze Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w ciągu najbliższej dekady chcą zmienić świat. Sami tego nie zrobią. Realizacja 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju wymaga zaangażowania biznesu, ale też każdego z nas.

Brzmi poważnie? Oczywiście, w końcu mówimy o największych wyzwaniach współczesności. Każdego roku z powodu braku dostępu do czystej wody umierają miliony ludzi, głównie dzieci. Skutki zmian klimatycznych widzieliśmy ostatnio m.in. podczas pożarów w Australii czy powodzi w Indonezji. Liczba głodujących wzrosła już do ponad 800 mln ludzi. Co dziesiąty mieszkaniec krajów rozwijających się żyje za mniej niż 1,9 dolara dziennie, a kolejne miliony za niewiele więcej.

17 celów globalnych

Jeśli nic z tym nie zrobimy, to do 2050 r. (a więc za niespełna 30 lat) co czwarta osoba na świecie nie będzie miała dostępu do wody pitnej, a kolejne 2 mld ludzi nadal będą głodować. Bez zdecydowanych działań temperatura globu jeszcze w tym stuleciu wzrośnie o kolejne 3 st. C, co wywoła jeszcze więcej pogodowych anomalii i kataklizmów.

Nie ma już na co czekać. Do 2030 r. świat musi się zaangażować w poprawę 17 precyzyjnie zdefiniowanych obszarów. Wyznaczone przez ONZ (i przyjęte przez 193 kraje) Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG – Sustainable Development Goal) to konkretne liczby i działania, które należy wdrożyć.

Nikt oczywiście nie oczekuje aktywności ponad siły. Potrzebną skalę uzyskamy liczbą zaangażowanych osób. Wystarczy, że każdy wykona niewielki gest.

Jedna aplikacja, lepszy świat

Pozornie niewielkim działaniem, które ma szansę przynieść ogromne zmiany, może być zainstalowanie i korzystanie z aplikacji mobilnej. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka interesujących rozwiązań, w tym m.in. Samsung Global Goals, opracowana przez elektronicznego giganta we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Aplikację pobrało już ponad 10 mln osób na całym globie, mamy więc wspomnianą skalę. Zapytacie, jak można wpływać na świat i wspierać ważne sprawy za pomocą jednej aplikacji? To proste.

Bezpłatna aplikacja pozwala poznać wszystkie 17 celów i zorientować się, jak duży wpływ na lokalne społeczności kryje się za prostymi hasłami: "Równość płci", "Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja" czy "Wzrost gospodarczy i godna praca".

Gdy już znamy wszystkie cele (aplikacja zawiera najbardziej aktualne dane i informacje na temat kluczowych obszarów, które trzeba poprawić), możemy zdecydować, które są dla nas najważniejsze: czysta woda, powszechny dostęp do edukacji czy może pokój na świecie. Na realizację przez ONZ konkretnego, wybranego celu, możemy przekazać darowiznę bezpośrednio na konto UNDP. Aplikacja będzie nas na bieżąco informować, jakie projekty ONZ udało się zrealizować dzięki naszemu wsparciu.

Obraz
© Materiały prasowe | Samsung

Aplikacja udostępnia także unikatowe tapety z treściami nawiązującymi do określonych celów, byśmy nawet na chwilę nie stracili #GlobalGoals z oczu.

Partnerem artykułu jest marka Samsung

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)