Miał bombardować Chersoń. Nie zdążył dolecieć do celu
Siły Zbrojne Ukrainy informują o zniszczeniu najnowocześniejszego samolotu wielozadaniowego Rosji, który miał brać udział z bombardowaniu Chersonia – czytamy w oficjalnym komunikacie. Armia Putina straciła Su-35, ale też szereg dronów typu Shahed i rakiet (m.in. Iskander-M i S-300). Pozbawienie Rosjan wspomnianej broni stanowi bez wątpienia poważny cios dla Kremla.
Incydent z rosyjskim Su-35 miał miejsce w nocy z 21 na 22 maja. Jak donosi portal Militarny, samolot miał za zadanie zbombardować region Chersonia. Obrońcy informują jednak o "negatywnym starcie" myśliwca i nie zdradzają szczegółów dotyczących zniszczenia jednego z najważniejszych samolotów Putina – "badane są okoliczności tego, co się z nim stało" – komunikują Ukraińcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spopularyzowani odc. 1 - SmartHEAL
Su-35 to dla Rosji ważny element w prowadzeniu wojny
Powstanie Su-35 miało na celu unowocześnienie broni będącej na wyposażeniu rosyjskiej armii. Dziś stanowi najnowocześniejszą maszynę seryjnej produkcji Rosji, a o ostatnim incydencie z jego udziałem słyszeliśmy jeszcze na początku maja, kiedy to maszyna przechwyciła nad Morzem Czarnym należący do polskiej straży granicznej samolot Turbolet L-410.
Su-35 jest w istocie rozwinięciem technologicznym swojego poprzednika, Su-27. Warto podkreślić, że najnowocześniejsza dziś maszyna wyróżnia się na tle starszej mniejszą owiewką radaru oraz większymi skrzydłami. Rosjanie zdecydowali się umieścić w Su-35 dwa silniki o ciągu maksymalnym po 14 500 kg z dopalaczem i większymi w porównaniu z Su-27 zbiornikami paliwa, które pozwalają osiągnąć zasięg ok. 3 600 km (4 500 km z podwieszanymi zbiornikami).
Sprawdź swoją wiedzę: Rozpoznasz czołg ze zdjęcia?
Prędkość maksymalna myśliwca Su-35 wynosi ok. 2,25 Ma, a jego masa w konfiguracji startowej sięga 28 ton, z czego 8 przypada na uzbrojenie – wyjaśniał wcześniej Łukasz Michalik. W kontekście wymiarów, rosyjska maszyna ma 22 metry długości i ponad 15 metrów rozpiętości skrzydeł. Myśliwiec jest wyposażony w zestaw samoobrony ze stacją OAR, która ostrzega przed zbliżającą się rakietą. Nie brakuje też nowego radaru N035 Irbis-E i systemu walki elektronicznej.
W kontekście uzbrojenia, Su-35 pozwala na zastosowanie wielu podwieszanych broni, bo na aż 12 węzłach o udźwigu do 8 ton. Podstawową broń stanowi działko przeciwlotnicze kal. 30 mm GSz-30. Poza tym na końcówkach skrzydeł można zawiesić rakiety R-73, ale nie brakuje też miejsca na precyzyjne pociski powietrze-powietrze, powietrze-ziemia oraz bomb: Wympieł R-27/R-77/R-73, Kh-31/59/29, KAB-250L/500L/1500, FAB-250/500, S-25LD, a także S-8 lub SB-13.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski