Ptasznik goliat. Pająk wielkości psa

Ptasznik goliat. Pająk wielkości psa
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Modzelewska

11.10.2019 09:42, aktual.: 11.10.2019 15:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ptasznik goliat to jeden z największych pająków na świecie. To również jedno z tych stworzeń, których nigdy nie chciałbyś spotkać na swojej drodze. Bardzo często zachowuje się agresywnie, a jego jad może wywołać wiele nieprzyjemnych skutków.

Ptasznik goliat to ogromny pająk z rodziny ptasznikowatych, który może osiągnąć rozmiary szczeniaka. Rozstaw jego nóg to nawet 30 cm, a waga ćwierć kilograma.

Pająk zwierzątkiem domowym

Pająk występuje m.in. w Brazylii, Wenezueli, Gujanie, Gujanie Francuskiej, czy Surinamie. Wiele osób trzyma ptaszniki goliaty jako zwierzęta domowe. Ich jad nie zagraża ani życiu, ani zdrowiu dorosłego człowieka. Każde ukąszenie może jednak wywołać liczne, nieprzyjemne objawy. Wśród nich wymienia się bóle głowy, wymioty i skurcze mięśni.

Pająki żywią się głównie robakami i owadami, chociaż są w stanie zjeść nawet mniejsze ptaki. Zdarza się to jednak rzadko, ponieważ mają problem z ich schwytaniem i poruszaniem się po pionowych powierzchniach. W ich diecie znajdują się również jaszczurki, żaby, a nawet węże.

Samice ptasznika goliata żyją dłużej niż samce. Ich długość życia szacuje się na 10-25 lat, z kolei męskie okazy żyją od 3 do 6 lat. Zazwyczaj umierają po okresie godowym, kilka miesięcy po tym, jak na świat przyjdzie potomstwo. Co ciekawe, samica jest w stanie złożyć do 200 jaj na raz. Po około 8 tygodniach wykluwają się z nich młode pająki.

Agresywne zachowania

Ptaszniki goliaty to gatunek, który może przejawiać agresję. Dorosłe osobniki walczą o samiczki w okresie godowym. Na ich agresje narażone są również osoby zakłócające spokój pająka. Pomimo tego, że zwierzę nie stanowi zagrożenia dla dorosłego człowieka, sam jego widok może być wystarczającym "straszakiem".

Pająk jak grzechotnik

Pająki wydają specyficzny dźwięk, który towarzyszy im w momentach zagrożenia. Pocierają swoimi odnóżami o siebie, co pozwala imitować hałas wydawany przez grzechotniki. Ta umiejętność w wielu przypadkach umożliwia uniknięcia walki.

wiadomościpająkameryka południowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (36)