Ptaki mają świadomość? Po raz pierwszy udało się to udowodnić

Ptaki mają świadomość? Po raz pierwszy udało się to udowodnić

Ptaki mają świadomość? Po raz pierwszy udało się to udowodnić
Źródło zdjęć: © Flickr
Michał Prokopowicz
26.09.2020 15:39

Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze dokonali przełomu. Okazuje się, że ptaki z rodziny krukowatych są podobne do ludzi.

Badacze przeprowadzili pomiary sygnałów mózgów ptaków. Zespół profesora Andreasa Niedera potwierdził, że niektóre ptaki potrafią świadomie przetwarzać subiektywne doznania. Do tej pory umiejętności przetwarzania bodźców w sposób świadomy, były zarezerwowane dla ludzi, którzy mają inną budowę mózgu aniżeli ptaki.

U naczelnych to kora mózgowa odpowiedzialna jest za przetwarzanie sygnałów i stąd zdziwienie u naukowców, ponieważ mózg ptaków zbudowany jest całkowicie inaczej.

Oprócz dotychczasowych odkryć udało się zarejestrować aktywność indywidualną komórek nerwowych ptaków. Polegało to na tym, że kiedy kruki coś widziały, komórki nerwowe aktywowały się, pozostawały nieaktywne na brak informacji.

"Spodziewaliśmy się, że komórki nerwowe, które reagują na bodziec wzrokowy, będą zawsze tak samo reagowały na bodźce o identycznej intensywności. Okazało się, że komórki na wyższych poziomach przetwarzania sygnałów ulegają wpływowi czynników subiektywnych, zatem tworzą subiektywne doznania" - mówi profesor Andreas Nieder

Te badania potwierdzają, że świadomość może istnieć w bardzo różnych mózgach, abstrahując od ich budowy czy posiadania kory mózgowej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)